Powiatowe szpitale są na plusie

Grodzisk Maz.

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim oraz Szpital Powiatowy na Wrzesinie podsumowały 2015 r. Sytuacja finansowa obu lecznic jest bardzo dobra. Ubiegły rok zakończyły na plusie.

Rząd pracuje nad zmianą przepisów dotyczących komercjalizacji placówek leczniczych. Dziś zgodnie z przepisami jeśli szpital prowadzony przez jednostkę samorządową zakończy rok ze stratą finansową konieczne jest podjęcie określonych kroków. Jakich? Pierwsze wyjście to pokrycie przez organ prowadzący (miasto, powiat czy województwo) owej straty. Druga opcja to komercjalizacja szpitala i przeistoczenie go w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Z tego ostatniego wariantu kilka lat temu skorzystał Samorząd Województwa Mazowieckiego, który w spółkę przekształcił Szpital Kolejowy w Pruszkowie. A jak przedstawia się sytuacja finansowa szpitali powiatowych w naszym regionie?

Duży zysk
W Grodzisku Mazowieckim bez większych sensacji. Szpital Zachodni kolejny rok z rzędu wypracował zysk na działalności. I to spory.

Rok 2015 grodziski szpital zakończył z dodatnim wynikiem na poziomie ponad 2,2 mln zł. Jak udało się go uzyskać? – To są złożone tematy. To efekt przyjętej i realizowanej przez nas strategii. Tu gdzie możemy redukujemy koszty do minimum. Dotyczy to sfery administracyjno-technicznej, bo tylko tu możemy pozwolić sobie na oszczędności. Najważniejszą zasadą dla nas jest, by oszczędności nie odbijały się w jakikolwiek sposób na pacjentach. Na tak duży wynik wpływają również nadwykonania uznane przez NFZ – mówi Krystyna Płukis, dyrektor Szpitala Zachodniego.

Nad kreską
Sytuacja pruszkowskiego Szpitala Powiatowego na Wrzesinie nie jest aż tak dobra, jak grodziskiej lecznicy. Warto jednak dodać, że pruszkowski szpital również zakończył rok 2015 na plusie.

„Wrzesinek” wypracował zysk w wysokości niespełna 215 tys zł. To pokaźna kwota, zwłaszcza, że jeszcze rok temu odnotował stratę na poziomie prawie 1,8 mln zł. – Chciałbym podziękować za pomoc, którą otrzymaliśmy od państwa w roku ubiegłym i za pomoc, którą otrzymujemy aktualnie. Ma ona niewątpliwie znaczenie w wynikach przez nas osiąganych. Owszem, jest to również zasługa zespołu pracowników, im też z tego miejsca dziękuje – zaznaczał na czerwcowej sesji rady powiatu pruszkowskiego Mieczysław Brągoszewski, dyrektor Szpitala Powiatowego. – Udało nam się w roku 2015 osiągnąć dodatni wynik finansowy. Jest to istotna zmiana w porównaniu  z rokiem 2014, kiedy prosiliśmy państwa o podjęcie decyzji czy pokryjecie naszą stratę zapewniając kontynuację działalności w obecnej formie. Tym razem dodatni wynik finansowy powoduje, że tej prośby nie będzie – dodał.

Pieniądze na papierze
Warto tu jednak zaznaczyć, że dodatni wynik finansowy nie oznacza dla szpitali realnego zysku.
To nie jest tak, że my te pieniądze mamy na koncie. Dodatni wynik finansowy oznacza, że szpital jest w dobrej kondycji, ma lepszą płynność finansową i rentowność – tłumaczy dyr. Krystyna Płukis.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.