Ponad 2 tys. wniosków o RKO

Region

Nowe świadczenie – Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) – jest bardzo popularne wśród mieszkańców naszego regionu. Od 1 stycznia w powiatach pruszkowskim i grodziskim wpłynęło ponad 2 tys. wniosków o przyznanie świadczenia.

Od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę rodzinnego kapitału opiekuńczego. Nowe świadczenie przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać za pośrednictwem portalu Empatia, PUE ZUS lub bankowości elektronicznej. Przyznaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – Do tej pory rodzice złożyli ponad 300 tys. wniosków o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. Szacujemy, że w styczniu tych wniosków może być nawet 400 tys. – mówi Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

W samym województwie mazowieckim złożono już w tej sprawie 43 733 wniosków. Obejmują one 44 919 dzieci. Jak wypadają w tym zestawieniu nasze powiaty? W powiecie pruszkowskim do tej pory o przyznanie RKO wpłynęły 1474 wnioski obejmujący 1512 dzieci. Natomiast w powiecie grodziskim wpłynęło 906 wniosków obejmujących 934 dzieci.

Warto zaznaczyć, że samo złożenie wniosku o RKO zajmuje zaledwie 12 minut. Wnioski można składać całą dobę przez siedem dni w tygodniu. – Przy realizacji RKO ZUS stał się nowoczesnym e-urzędem, czynnym całą dobę. Z naszych analiz wynika, że wnioski są składane o różnej porze dnia i nocy. Innymi słowy to rodzice decydują o tym kiedy wirtualnie odwiedzić urząd – dodaje prezes ZUS.

Rodzice, którzy mają wątpliwości dotyczące programu mogą napisać maila do ZUS, skorzystać ze specjalnej infolinii 22-290-55-00 lub umówić się na e-wizytę. W placówkach ZUS wypełnić wniosek o świadczenia pomogą również sami pracownicy ZUS.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.