Polska języka, trudna języka

Region

Pruszkowska straż miejska na swojej oficjalnej stronie internetowej zamieściła ostrzeżenie skierowane do właścicieli zwierząt, że za respektowanie prawa będzie ich karać. Bezwzględnie i z całą surowością. Nad tekstem inwokacja: „Posiadanie psa lub kota to nie tylko same przyjemności”. Poniżej gustowny piktogram obrazujący czynność zagrożoną sankcją karną.

Zapewniam, że to żaden dowcip, lecz, jak mawiał klasyk, najprawdziwsza prawda. Ostrzeżenie w oryginale brzmi następująco: „Straż Miejska w Pruszkowie przypomina wszystkim właścicielom i opiekunom zwierząt o bezwzględnym respektowaniu i egzekwowaniu prawa w tym zakresie za co grozi grzywna w postępowaniu mandatowym w wysokości do 500 zł”.

Przeczytaliście Państwo uważnie? To zróbmy mały sprawdzian. Za co grozi grzywna? Za niesprzątanie po swoim piesku? Nieprawda. Tak się tylko Państwu wydawało. Na wszelki wypadek i dla lepszego zrozumienia treści przekazu, proponuję przeczytać ostrzeżenie jeszcze raz.

I co? Ano właśnie. Wreszcie wyjaśniło się, dlaczego nasi mieszkańcy tak niechętnie sprzątają po swoich zwierzakach. Sprzątasz? Znaczy respektujesz prawo. Zostajesz ukarany grzywną.  Taki przepis.

Że głupi? Dura lex, sed lex. Prawo jest, przestrzegać trzeba. Jeśli się tego nie czyni, należy liczyć się z konsekwencjami. Nawet brutalną interwencją władzy. Z władzą, szczególnie tą mundurową, żartów nie ma. Jak kogoś dopadnie, paragraf zawsze się znajdzie. Może na przykład ukarać grzywną w postępowaniu mandatowym. W przypadku „respektowania prawa w tym zakresie”, mandat może uszczuplić budżet opiekuna nawet o 500 zł. A pięć paczek na trawniku nie leży. Dlatego proszę się nie dziwić, że nasi mieszkańcy niechętnie i z rezerwą reagują na podszepty, by pozostałości po własnych pupilach wywalać do koszy. Bo jakby rzeczy nie ujmować, czynność to ani higieniczna, ani estetyczna, ani tym bardziej przyjemna. I jak się okazuje, na dodatek niezgodna z prawem i zagrożona dotkliwą karą.

Apelujemy! Nie utrudniajcie Państwo pracy miejskim strażnikom. I tak mają sporo roboty. Weźmy na przykład takie priorytety: „zacieśnianie współpracy ze społecznością lokalną albo poprawianie czystości i estetyki miasta”. A często i porządku publicznego. Jak powszechnie wiadomo, priorytety są najważniejsze. Prawie tak ważne, jak respektowanie prawa. Stosujcie się Państwo do zaleceń władzy. Oszczędzicie jej trudu stosowania postępowania mandatowego. A sobie kłopotów i nieplanowanych wydatków.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.