Policjanci prowadzą lekcje w szkołach

Region

Rozpoczął się nowy rok szkolny, dzieci i młodzież znów ruszyły do szkół. Prócz normalnych lekcji w wielu szkołach organizowane są specjalne spotkania z policjantami.

„Bezpieczeństwo dzieci w domu, na podwórku, na drodze”, „Odpowiedzialność prawna nieletnich” czy „Demoralizacja – przyczyny i skutki” – to tylko niektóre tematy spotkań dzieci i młodzieży z policjantami. Zarówno w powiecie grodziskim jak i pruszkowskim również prowadzone są tego typu spotkania. – Z reguły otrzymujemy zaproszenia do szkół na przełomie września i października – informuje nas asp. Dorota Nowak rzecznik prasowy KPP w Pruszkowie. – Tematykę spotkań zgłaszają nam głównie pedagodzy. Spotkania prowadzą zarówno dzielnicowi, jak i policjanci z wydziału Ruchu Drogowego. Wszystko zależy od tematyki, która ma zostać poruszona na spotkaniu – dodaje.

W 2008 roku policjanci z KPP w Grodzisku Mazowieckim uczestniczyli w 60 spotkaniach o różnej tematyce, z czego w 50 spotkaniach uczestniczyli uczniowie szkół, w 4 rodzice, a w pozostałych 6 pedagodzy. W ubiegłym roku policjanci z Grodziska zorganizowali 59 spotkań, 4 konkursy, 3 akcje drogowe np. „Lizak czy Cytrynka” oraz służyli radą na 2 imprezach masowych organizowanych na terenie powiatu grodziskiego. Policjanci z pruszkowskiej komendy w 2008 roku tylko w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” przeprowadzili lekcje w 10 szkołach (32 godziny lekcyjne), a w 2009 w 9 szkołach (27 godzin lekcyjnych). Tylko w pierwszym półroczu bieżącego roku pruszkowscy policjanci zorganizowali 56 spotkań: 43 z dziećmi i młodzieżą, 3 z rodzicami i 10 z pedagogami oraz dyrektorami szkół.

– Obecnie policja nie prowadzi już akcji dotyczących uzależnień od alkoholu i narkotyków. O tych problemach młodzież rozmawia z wykwalifikowanymi w tej dziedzinie specjalistami. – zaznacza mł. asp. Katarzyna Zych, rzecznik KPP w Grodzisku Mazowieckim. – Jeśli na takim spotkaniu jest funkcjonariusz policji to wyjaśnia on, jakie kary grożą np. za posiadanie środków odurzających – dodaje.

Spotkania z funkcjonariuszami inicjują dyrektorzy placówek oświatowych. Często tematykę wybierają uczniowie i sami rodzice. Propozycje tego typu spotkania można zgłosić do najbliższego komisariatu policji. Po otrzymaniu zaproszenia jednostka skieruje do szkoły odpowiednio przygotowanego funkcjonariusza.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.