Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na blika”

Region

Nowy sposób wyłudzania pieniędzy przez internet zbiera żniwo. Pruszkowscy policjanci ostrzegają przed oszustami, którzy przejmują prawdziwe konta w mediach społecznościowych i podszywając się pod właściciela proszą o przekazaniem im kodu blik.

Nowe technologie to niestety także nowe możliwości dla tych, którzy w nieuczciwy sposób chcą się wzbogacić. W ten sposób pojawiło się kolejne niebezpieczne zjawisko. – Oszustwo „na blika” to coraz bardziej popularny sposób, jaki wykorzystują przestępcy aby wyłudzić pieniądze. Oszuści pokonując zabezpieczenia uzyskują dostęp do aplikacji Messenger, następnie za jej pośrednictwem wysyłają do znajomych danej osoby wiadomości z prośbą o wygenerowanie i podanie im kodu blik. Najczęściej tłumaczą to pilną potrzebą zrealizowania przelewu bądź uiszczenia jakiejś opłaty i chwilowym brakiem dostępu do środków zgromadzonych na swoim koncie – wyjaśnia podkom. Karolina Kańka, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Policjanci apelują, aby każdą tego typu wiadomość, nawet od znanej nam osoby, traktować jako próbę oszustwa. – Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość chce nas oszukać i okraść – zaznacza podkom. Kańka.

Blik w założeniu ma ułatwić życie przy korzystaniu ze środków na koncie. Warto jednak przyjrzeć się zabezpieczeniom i ustawieniom. Jeśli w ustawieniach aplikacji bankowej nie zostało zaznaczone, że operacja wymaga zatwierdzenia przez właściciela konta, osoba która otrzyma kod może praktycznie z każdego bankomatu wypłacić pieniądze bez użycia karty. – Radzimy weryfikować tożsamość osób, które wysyłają do nas wiadomości z prośbą o pożyczkę. Bezwzględnie trzeba dbać o bezpieczeństwo swoich danych oraz hasła, tak aby inne osoby nie mogły wejść w ich posiadanie – zaznaczają mundurowi.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 11

11 odpowiedzi na “Policjanci ostrzegają przed oszustwami „na blika””

 1. raudik pisze:

  SPONSOREM OBRĄCZEK NA FOTOGRAFII JEST KPP PRUSZKÓW.
  ŚLICZNE OBRĄCZKI NA PIĘKNYCH DŁONIACH

 2. Misiek pisze:

  Czy ktoś może przynieść klucz do kajdanek ze zdjęcia?

 3. Sławomir pisze:

  Też mi wiadomość. Na obiecanki PiS poleciały miliony. Niedługo chleb też będzie kosztował miliony.

 4. Bol pisze:

  Jak niedorobiony trzeba być aby mieć konto na FB? Powiedzcie proszę bo nie mogę sobie tego wytłumaczyć.

  • Jaca pisze:

   Widzisz plebsie, nie rozumiesz na czym polega marketing. Ja mam tam konto tylko dlatego, żeby reklamować swoją restaurację w social media, do tego potrzebne jest konto ograniczony myślowo blokersie.

 5. . pisze:

  I potwierdza się przekonanie że polskie ludzie to dzbany… Listonosz policjant elektryk teraz blik… Naiwne społeczeństwo i za to samo Polskę sprzedaliście z własnych pieniędzy… Brawo rodacy!!! Trzymajcie tak dalej!!!

 6. Areszt dla Blika pisze:

  A nie da się tego Blika aresztować?

 7. none pisze:

  Najprostsza metoda walki – nie utrzymywać kont w serwisach społecznościowych 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły