Policja ostrzega przed fałszywymi rachmistrzami

Region

Od 8 kwietnia rachmistrzowie ruszyli do spisywania mieszkańców naszego regionu. Tymczasem policja ostrzega przed podszywającymi się pod nich złodziejami.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań rozpoczął się 1 kwietnia w internecie. Potrwa do 30 czerwca.

Od 8 kwietnia do drzwi naszych mieszkań mogą zapukać rachmistrzowie spisowi. Policja ostrzega, że sytuację mogą próbować wykorzystać rozmaici oszuści i złodzieje, którzy w ten sposób będą chcieli się dostać do naszych domów.

– Trzeba pamiętać o tym, że rachmistrzowie, którzy nas odwiedzają, są wyposażeni w specjalne urządzenia elektroniczne, więc jeśli ktoś pojawi się z kartką papieru i będzie chciał zrobić z nami wywiad, to takiej osobie nie należy ufać – mówi podkomisarz Dorota Nowak, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pruszkowie.

Mobilne urządzenie używane przez ankieterów wyglądem przypomina telefon komórkowy. Ważne jest potwierdzenie wiarygodności rachmistrza. Szczególnie czujne powinny być osoby starsze. Każdy ankieter wyposażony jest w specjalny identyfikator ze zdjęciem opatrzonym pieczęcią urzędu statystycznego i indywidualnym numerem. Na legitymacji zaznaczony jest także rejon działania rachmistrza oraz termin ważności. Dokument jest ważny z dowodem osobistym.

Identyfikator rachmistrza trzeba bardzo dokładnie sprawdzać. Jeśli tylko wyda nam się on podejrzany, można sprawdzić jego wiarygodność, najlepiej dzwoniąc pod następujące numery telefonów: 22 444 47 77 (numer dla telefonów komórkowych) lub 800 800 800 (bezpłatny numer dla telefonów stacjonarnych). Każdy rachmistrz, który do nas przychodzi, sam powinien się wylegitymować i pozwolić zapoznać się z identyfikatorem. Wzór pieczątki, jaki znajduje się na legitymacji, powinien być identyczny z tym, który obowiązuje w danym urzędzie statystycznym.

Rachmistrzowie w czasie przeprowadzania ankiety będą nas pytać o takie zagadnienia, jak: sytuacja rodzinna, materialna czy przynależność narodowa. To cenne informacje, przydatne m.in. do prowadzenia polityki społecznej i określenia potrzeb edukacyjnych. Ankieterzy nie będą natomiast zadawać pytań o wysokość zarobków i miejsce zatrudnienia.

Rachmistrzowie będą nas odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 8.00–20.00, zaś w soboty w godz. 8.00–18.00. Nie można odmówić im informacji – grozi za to grzywna. Przypominamy jednocześnie, że każdy może dokonać samodzielnego spisu przez internet. Informacje na ten temat można znaleźć pod adresami: http://www.spis.gov.pl lub http://www.stat.gov.pl.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy