Policja ukarze za wykroczenia na drogach osiedlowych

Region

Od 14 maja policja będzie mogła karać piratów drogowych poruszających się po drogach wewnętrznych. Warunkiem jest oznakowanie drogi, jako „strefa ruchu”.

Obecne przepisy nie pozwalają na karanie kierowców, którzy popełniają wykroczenia na drogach osiedlowych. Kierowcy jeżdżący po nich agresywnie, bez włączonych świateł, czy zapiętych pasów mogli czuć się bezkarni. W przypadku wystąpienia kolizji na drodze wewnętrznej, policja mogła jedynie potraktować takie zdarzenie, jako zwykłe uszkodzenie mienia.

Aby rozwiązać ten problem znowelizowano ustawę – Prawo o ruchu drogowym, która od 4 września 2010 r. przewiduje możliwość ustanowienia stref ruchu również na drogach wewnętrznych, jeśli byłyby oznakowane. Niestety, brakowało odpowiednich rozporządzeń, które określałyby wzór znaków wjazdu i wyjazdu ze strefy ruchu oraz nakreśliłyby zasady ustawiania ich. Dopiero pod koniec kwietnia takie rozporządzenia zostały opublikowane.

Strefa ruchu będzie oznaczona znakiem D-52, czyli białą tablicą z symbolem samochodu oraz napisem „Strefa ruchu”. Koniec takiej strefy będzie taki sam, z tą różnicą, że będzie on przekreślony czerwoną linią. Będzie to znak o symbolu D-53.

Od 14 maja kierowcy poruszający się po strefach ruchu oznaczonych znakiem D-52, będą odpowiadali za łamanie przepisów dotyczących zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz za łamanie zasad wynikających z oznakowania.

Strefy ruchu będzie ustanawiał właściciel drogi wewnętrznej lub zarządca terenu, na której ona się znajduje. Jednakże będzie odpowiadał za dostosowanie oznakowania dróg wewnętrznych do wymogów, które wynikają z obowiązujących przepisów. Będzie musiał również pokryć koszty zakupu tablic. W przypadku złego oznakowania stref ruchu, właściciel będzie mógł zostać ukarany grzywną w wysokości do 5 tys. zł.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.