Podkowa ogranicza odbiór odpadów zielonych

Podkowa Leśna

Wraz z grudniową uchwałą Rady Miejskiej w Podkowie Leśnej zmieniły się zasady odbioru odpadów. Od nowego roku wprowadzono ograniczenia w ilości odbieranych odpadów zielonych.

Za pomocą nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porzadku w gminach w lipcu 2013 r. wprowadzono jedną stawkę dla każdego mieszkańca za wywóz odpadów. Miało to zapewnić lepszą segregację, mniejsze zaśmiecenie środowiska i ogółem większy porządek. Niestety gminy mają problem z pokryciem kosztów za wspomniany wywóz śmieci, ponieważ opłaty od mieszkańców nie wystarczają. Ograniczenia w odbiorze zielonych odpadów wprowadzono m.in. w Brwinowie czy Milanówku, teraz przyszedł czas na Podkowę Leśną.

O jakich limitach mowa? Mieszkańcy będą mogli oddać do 1 worka miesięcznie w okresie od 1 stycznia do 30 września i od 1 do 31 grudnia oraz w ilości do 10 worków miesięcznie w okresie od 1 października do 30 listopada.

– Organ kontrolny, jakim jest Regionalna Izba Obrachunkowa w dniu 28 lipca 2014r. nakazał Podkowie Leśnej zweryfikowanie istniejącej stawki opłaty. W kwietniu 2016 po kalkulacjach i przyjętych założeniach Rada Miasta zmieniła dotychczasowe opłaty za selektywną zbiórkę podnosząc je z 10 zł do 15 zł miesięcznie od osoby. Pomimo wzrostu ceny w dalszym ciągu wpłaty od mieszkańców nie pokrywają kosztów gospodarowania odpadami komunalnym ponoszonych przez Miasto. Wyliczenia okazały się teorią, praktyka mieszkańców jest inna – informuje za pomocą bloga Artur Tusiński, burmistrz Podkowy Leśnej.

Dalej włodarz podaje dokładne liczby. Wylicza, że w 2016 r. mieszkańcy oddali dokładnie 1075 ton odpadów zielonych, w tym w listopadzie i grudniu aż 566 ton. Pozostałe śmieci to ok. 1100 ton. Łączny koszt wywozu śmieci wyniósł blisko 1,2 mln zł. Wpływ od mieszkańców według deklaracji to 604 tys. zł, gdy faktycznie wpłynęło 583 tys. zł. – Rocznie z budżetu, wbrew zapisom ustawy dokładaliśmy 500-600 tysięcy złotych, co daje równowartość remontu (budowy) średnio jednej drogi rocznie – zaznacza burmistrz Podkowy.

Wedle ustawy płacić musi każdy, nawet ci mieszkańcy, którzy nie wystawiają do odbioru odpadów zielonych. Gmina nie może też w ogóle ich nie odbierać, natomiast dopuszcza się limitowanie śmieci. Podkowa Leśna wyłoniła firmę, która będzie odbierać odpady. Wykonawcą jest przedsiębiorstwo SIR-COM (oferta wyniosła 657 tys. zł).

Mieszkańcy mają możliwość skorzystania z dodatkowej usługi. – Z ulotki wrzuconej do skrzynki możemy dowiedzieć się, że poza systemem miejskim SIR- COM zaproponował mieszkańcom dodatkową usługę  – wywóz liści za cenę 5 zł/worek 120 l. Nie ma obowiązku korzystania z usługi dodatkowej. Liście możemy kompostować we własnym zakresie lub wywozić korzystając z innych przedsiębiorców, tak jak to robiliśmy przed rokiem 2013 – wyjaśnia Artur Tusiński.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.