Płaskorzeźby zniknęły z pomnika. Kiedy pojawią się nowe?

Pruszków

Z pomnika znajdującego się przy samym wjeździe do Pruszkowa od strony Grodziska Mazowieckiego usunięto płaskorzeźby. To pierwszy etap prac związanych z renowacją obelisku.

– Prace polegały na tym, że zostały usunięte wszystkie oznaki mogące sugerować, że propagowany jest ustrój totalitarny, czyli zdjęte zostały twarzyczki przypominające żołnierzy Armii Czerwonej, jak i tablice z napisami – mówi Andrzej Kurzela, wiceprezydent Pruszkowa.

W ramach renowacji zmieni się wizerunek głów żołnierzy znajdujących się na pomniku. Postaciom zostaną przywrócone pierwotne oznaczenia, rogatywki i hełmy. Pozostaje pytanie: kiedy? – Przywracamy temu pomnikowi jego pierwotne przeznaczenie i cel. Powstał on ku czci żołnierzy 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej. Renowacja i wykonanie na nowo płaskorzeźb to kosztowne rzeczy dzisiaj. Mamy wykonany projekt pomnika. Na razie go zdekomunizowaliśmy, a według projektu będziemy robili jak dostaniemy jakieś wsparcie zewnętrzne. W przyszłym roku będziemy aplikowali i mamy nadzieję, że uda się nam pozyskać środki – wyjaśnia Kurzela.

Poprawiony zostanie również krzyż Virtuti-Militari, który znajduje się na monumencie. Przed obeliskiem pojawi się również nowa płyta z napisem: W tym miejscu w dniu 12 września 1939 r., usiłując przebić się do oblężonej stolicy kraju – Warszawy, stoczył nierówny krwawy bój 36. Pułk Piechoty „Legii Akademickiej” z wielokrotnie przeważającymi siłami najeźdźcy hitlerowskiego, zadając mu dotkliwe straty. Na polu bitwy poległo 30 żołnierzy i 9 oficerów Wojska Polskiego, a 250 odniosło rany.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.