Planują huczne otwarcie Niespodzianki

Grodzisk Maz.

Grodziski urząd niebawem ogłosi przetarg na remont zabytkowej willi Niespodzianka. Władze gminy mają ciekawy pomysł na otwarcie obiektu.

Willa Niespodzianka to ciekawy punkt na mapie Grodziska Mazowieckiego. Budynek, którego twórcą i właścicielem był architekt Józef Moszyński, powstał w 1906 r.

Niespodzianka łączy sobie styl włoskich willi z elementami pałacyków. Charakterystyczna jest tu wieża ze strzelistym iglicowym dachem.  W 1932 r. budynek trafił w ręce felczera Maurycego Freidlicha, a w 2014 r. władze Grodziska odkupiły ją od prywatnych właścicieli. Obiekt od sześciu lat jest pod opieką konserwatora zabytków.

Od momentu zakupu willi przez gminę mówi się o jej generalnym remoncie. Budynek został zabezpieczony przed działaniem warunków atmosferycznych. Oprócz przykrycia dachu specjalną plandeką wykonano również inne prace. Jakie? Rozebrano zniszczone podłogi i schody, wykonano podparcie stropu poddasza oraz usunięto stare rynny i rury spustowe. Uporządkowano również działkę, na której znajduje się willa. Dwa budynki, które znajdowały się obok Niespodzianki nie miały żadnych wartości architektonicznych i zdecydowano o ich rozbiórce. Co dalej z Niespodzianką? W budynku ma funkcjonować Urząd Stanu Cywilnego, a tuż obok ma zostać wybudowany nowy ratusz. – Przetarg na remont Willi Niespodzianki ogłosimy w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Chcielibyśmy ruszyć z pracami jeszcze w tym roku – mówi nam Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. –  Jeśli chodzi o budowę ratusza, to wciąż czekamy na dokumentację projektową. Ta powinna być gotowa już niedługo – dodaje.

Choć remont Niespodzianki jeszcze nie ruszył to wiadomo już jak będzie wyglądało otwarcie obiektu po zakończeniu prac. Te szacunkowo pochłoną około 2 mln zł. – Remont willi nie jest zbyt skomplikowany. Obiekt ma być gotowy na 31 grudnia 2017 r. Chcemy w Sylwestra zrobić huczne otwarcie. Z uwagi na to, że w Niespodziance będzie sala ślubów w noc sylwestrową jako burmistrz udzielę ślubu,a wszyscy zebrani odśpiewają młodej parze „Sto lat” – podkreśla Benedykciński.

A co z budową ratusza? Okazuje się, że ta inwestycja jest bardziej skomplikowana. – Budowa ratusza potrwa potrwanieco dłużej. Chcemy by obiekt był gotowy na wrzesień 2018 r. Dodam, że budowa będzie współfinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego – mówi grodziski włodtarz. – BGK udzieli nam wsparcia w formie zbliżonej do leasingu, który będziemy spłacać przez 15 lat. To forma wsparcia dla inwestycji polepszających standard obsługi mieszkańców w gminach – dodaje burmistrz.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.