Pięć prac w drugim etapie konkursu na projekt kampusu w Regułach

Michałowice

Pięć pracowni architektonicznych zakwalifikowało się do drugiego etapu konkursu na przygotowanie koncepcji kampusu edukacyjnego i przedszkola w Regułach.

Władze gminy Michałowice chcą wybudować nową szkołę i przedszkole w Regułach. Jednak zamiast zwykłego przetargu zapadła decyzja o organizacji konkursu architektonicznego. Skąd pomysł na takie rozwiązanie? Władze gminy Michałowice chcą poznać jak najwięcej możliwości wykorzystania terenu, na którym powstanie kampus. W organizacji i przeprowadzeniu konkursu gminie pomaga Stowarzyszenie Architektów Polskich.

Konkurs został ogłoszony 19 marca, o możliwość wzięcia w nim udziału ubiegały się aż 122 pracownie architektoniczne. Ostatecznie do konkursu zgłoszono 37 prac, z których sąd konkursowy wyłonił pięć, które przejdą do kolejnego etapu.

– W ocenie sądu wybrane prace trafnie odpowiedziały na problem kształtowania zabudowy o charakterze kampusu w zieleni. Sąd w swojej pracy poszukiwał przestrzennego odzwierciedlenia idei centrum podmiejskiej zabudowy o dominującej zabudowie jednorodzinnej i niskiej intensywności. Zielone aleje historyczne osie łączące majątki w Pęcicach, Regułach i Michałowicach, do dzisiaj widoczne w krajobrazie, stanowią urbanistyczny kościec obszaru objętego konkursem. W ocenie sądu trafna interpretacja układu przestrzennego przesądza o przyszłym potencjale rozwojowym centrum Reguł. W związku z tym sąd zarekomendował do etapu II konkursu prace, w których struktura urbanistyczna została oparta o kształtowanie zabudowy usług publicznych, towarzyszącej terenom otwartym jako luźnej, niskiej i wolnostojącej – czytamy w zawiadomieniu skierowanym do uczestników konkursu.

Kiedy poznamy wyniki konkursu. – Oficjalne, publiczne ogłoszenie wyników, a zarazem wystawa pokonkursowa odbędzie się 24 września 2019 w Urzędzie Gminy.Na wystawie będzie można obejrzeć również makiety prac finałowych – podkreśla Małgorzata Pachecka, wójt gminy Michałowice.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.