Pięć linii autobusowych na czas remontu linii 447

Region

Wreszcie znamy szczegóły organizacji komunikacji zastępczej na czas remontu linii podmiejskiej nr 447 i rocznego wstrzymania ruchu pociągów. Pasażerów z naszego regionu do stolicy dowozić będzie pięć linii autobusowych.

Główna faza modernizacji szlaku kolejowego Warszawa Włochy-Grodzisk Mazowiecki rozpocznie się już we wrześniu. Od tego momentu przez 12 miesięcy nie będą kursować pociągi podmiejskie. Zamiast nich na trasę wyruszą autobusy. Jakie? Z informacji przedstawionych na wtorkowej konferencji prasowej wynika, że będą to: „ZG” relacji Grodzisk-Warszawa, „ZM” Milanówek-Grodzisk, „ZB” Brwinów -Warszawa, „ZP” Pruszków-Warszawa oraz autobusy linii 717 z Piastowa do stolicy.

A oto główne założenia:

Linia ZG (Warszawa-Grodzisk Mazowiecki): kursy w dni robocze co 15 minut, a w dni świąteczne – co 30 minut; przejazd w pobliżu przystanków kolejowych; 12-metrowe autobusy.

Linia ZM (Milanówek-Grodzisk Mazowiecki): wahadłowe kursy w dni robocze w porach szczytu przewozowego co 15 minut; połączenie umożliwi przesiadkę z autobusu do pociągu w Grodzisku Mazowieckim; 12-metrowe autobusy.

Linia ZB (Brwinów-Warszawa): linia przyspieszona; kursy w dni robocze co 10 minut w szczycie przewozowym, w godzinach pozaszczytowych w dni robocze – co 15 minut, a w dni wolne od pracy – co 30 minut; w godzinach popołudniowych w dni robocze co drugi kurs w kierunku Brwinowa będzie kierowany na drogę ekspresową S2 i autostradę A2; 12-metrowe autobusy.

Linia ZP (Pruszków-Warszawa): kursy w dni robocze w szczycie przewozowym co 8 minut, a w godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut; w przypadku realizacji kursów autobusami 12-metrowymi częstotliwość w szczycie przewozowym będzie zwiększona; autobusy 18-metrowe lub 12-metrowe (w zależności od rozstrzygnięcia przetargu).

Istniejąca linia 717 z Piastowa do Warszawy zostanie wzmocniona. W szczycie przewozowym autobusy będą odjeżdżały co 10 minut. W godzinach pozaszczytowych i w dni wolne od pracy – co 15 minut. Pasażerowie będą korzystać z 18 i 12 metrowych autobusów.

Połączenia z Ursusa i Włoch do centrum Warszawy zostaną dodatkowo wzmocnione około 20 autobusami przegubowymi. Wybór linii przewidzianych do wzmocnienia będzie wynikał z możliwości prowadzenia ruchu lokalnymi ulicami w pobliżu modernizowanej linii kolejowej.

Pasażerowie linii grodziskiej będą mogli korzystać także z połączeń WKD. Bezpośredni dojazd do Warszawy z Grodziska Mazowieckiego bez postojów na stacjach i przystankach pośrednich, zapewnią pociągi Kolei Mazowieckich ze Skierniewic i Żyrardowa. Analizowana jest również możliwość wprowadzenia na linię dalekobieżną dodatkowych połączeń z Grodziska Mazowieckiego.

– Na przystanku Warszawa Aleje Jerozolimskie możliwe będą sprawne przesiadki z autobusów zastępczych do pociągów SKM, KM i WKD – zapewniają przewoźnicy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.