Piastów z dużym dofinansowaniem na centrum przesiadkowe

Piastów

Piastowski magistrat pozyskał środki zewnętrzne na budowę centrum przesiadkowego w pobliżu dworca PKP. Kwota dofinansowania to 6,8 mln zł. – Prace budowlane chcemy rozpocząć w przyszłym roku – mówi Grzegorz Szuplewski, burmistrz Piastowa.

Inwestycja ta nie tylko pozwoli mieszkańcom dojeżdżać i pozostawiać samochody w rejonie PKP oraz dalej podróżować koleją, ale głównie ma na celu poprawę powietrza. Im więcej osób skorzysta z komunikacji publicznej, która jest niskoemisyjna, tym bardziej ograniczona zostanie emisja zanieczyszczeń powietrza. A zatem, poprzez budowę centrum przesiadkowego urząd zamierza nieco wpłynąć na zachowania komunikacyjne mieszkańców.

Centrum przesiadkowe w Piastowie będzie składać się z wielu elementów. Nie będzie to wyłącznie budowa parkingów, powstaną również inne udogodnienia. – W skład tej inwestycji wchodzi kilka elementów, czyli budowa: dwóch parkingów „parkuj i jedź” po stronie północnej miasta od ul. Poniatowskiego oraz po stronie południowej przy ul. Dworcowej, budowa schodów i wind, które umożliwią połączenie peronów z wiaduktem, powstanie też stacja ładowania samochodów elektrycznych, miejsca parkingowe i punkt naprawczy dla rowerów – podkreśla Szuplewski. – Chcemy, aby prace wystartowały w przyszłym roku. Budowa potrwa kilkanaście miesięcy – dodaje.

Wartość całego projektu to blisko 8,5 mln zł, ale wkład miasta nie będzie duży, bowiem piastowski urząd otrzymał dofinansowanie w wysokości 6,8 mln zł. Wniosek o pozyskanie środków zewnętrznych został zgłoszony w kwietniu. Oceniono go na prawie 93 punkty, w związku z czym trafił na listę rezerwową. Jednak Samorząd Województwa Mazowieckiego zdecydował o zwiększeniu poziomu alokacji.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 21

21 odpowiedzi na “Piastów z dużym dofinansowaniem na centrum przesiadkowe”

 1. Megabezos pisze:

  Widząc jak Piastów jest zaniedbany w stos.do innych okolicznych miast oraz dzielnicy m.st. Ursus to jestem za jego likwidacją i włączeniem do m.st Warszawa lub połączenia z Pruszkowem. Utrzymywanie tego biednego tworu bez centrum i innych funkcji miastotwórczych dalej nie ma sensu.

  • Jac pisze:

   Sam jesteś zaniedbany obejrzyj dokładnie inne miejscowości tak przez ciebie chwalone przecierz możesz się wyprowadzić do tak chwalonego pruszkowa

  • Agnieszka pisze:

   Wiele wielkich miast nie ma centrum. Nie po to przez 40 lat Piastów bronił się przed wchłonięciem – żeby teraz lec pod dyktatem napływówki. Być może zyskał Niedźwiadek, po 40 latach całkiem znośnie można tam żyć.

 2. Piastowianka pisze:

  Wnioskuję o stację rowerową w ramach połączonego systemu Veturilo, aby można było było dojechać do/z Pruszkowa, Michałowic itd.

 3. Al pisze:

  Juz mamy przy Lwowskiej punkt ładowania rowerów elektrycznych który stał się punktem tankowania dla lokalnych pijaczków. 🙄

 4. Brwinowianin pisze:

  należy tu podkreślić że środki pochodzą z nowego programu PiS …Takie rzeczy nigdy nie byłyby możliwe za czasów nierządów PO-KO-KUKIZ15…wtedy wszystko szło na „PRZELEW”

  • Wilku Starszy pisze:

   Kiedy Kukiz15 rządził, partyjny łgarzu?
   Za PO były analogiczne dotacje do dróg samorządowych.

  • Tubylec pisze:

   Środki to pochodzą z naszych podatków albo z Unijnych dotacji . PiS nic do tego nie ma ! Prezes nie przyniósł swojej kasy w teczce
   Niestety większość rodaków myśli że tak I dlatego nasza rzeczywistość tak wygląda – Szkoda !

 5. Slom pisze:

  Rowery miejski na kartę Piastowianina i już będzie efekt pozytywny. Wycofać autobus do Ursusa i zwiększyć częstotliwość w mieście , zmienić troszkę trasę żeby przystanek był pod stacją i nie co godzinę w szczycie tylko pod rozkład SKM-ki, nikt niechce chodzić kilka minut na stację z pod kina Baśń czy ronda. Przystanek Rondo – Hallera- Lwowska(przystanek)-Krakowska(przystanek Baśń) stara trasa – wjazd w Matejki (przystanek?)- Siemiradzkiego(przystanek przy targu) i kierunek Warszawska – stara trasa ewentualnie pomysł i dwa autobusy. Teraz po Warszawskiej kursują 3 bez sensu jak jest 716.

 6. Pabloj_21 pisze:

  Czyli zapraszamy kierowców do smrodzenia samochodami w centrum Piastowa żeby w Warszawie poprawić jakość powietrza. Poza tym niech podadzą jakieś parametry inwestycji: ile miejsc parkingowych, po co te windy na wiadukt (może na nim będzie parking?),. Po co chwalić sie punktem naprawy rowerów (pewnie postawią słupek z kluczami)? Ile samochód elektrycznych będzie można ładować? No i w jakim czasie inwestycja zostanie zrealizowana? Bo jak będą się z nią bawić tak jak z parkingiem przy SP1 i z remontem Fałata i kawałek Tetmajera to może lepiej nic nie robić.

  • Zed pisze:

   Po co windy. A po to. żeby wychodząc ze stacji w kierunku SP3 nie wpaść pod samochód na Dworcowej.

   • pabloj_21 pisze:

    nie wyobrażam sobie jazdy windą na wiadukt tylko po to żeby ominąć przejście z dworcową. potem schodząc z wiaduktu i tak trzeba przejść przez jezdnie (przy stadionie lub po drugiej stroni przy przychodni).

    • Zed pisze:

     Ale z jaką prędkością poruszają się pojazdy po tych jednokierunkowych jezdniach. To sprawa zasadnicza dla mam z wózkami.

 7. olo pisze:

  poproszę o autobus do Ożarowa !!!!!!

 8. Mlt pisze:

  Centrum przesiadkowe? To jakiś żart chyba. „nieco” określa precyzyjnie jaki będzie efekt inwestycji. No zaUamka

 9. Mag pisze:

  najbardziej powietrze zanieczyszczają mieszkańcy domów, w których pali się śmieciami i innym badziewiem

 10. Wendy pisze:

  A może dodatkowe linie autobusowe,nie wszyscy jadą do centrum

 11. weteran pisze:

  A kto to zbuduje ? Dziś inwestorom łatwo jest pozyskać środki. Miliardy unijne czekają żeby je wydać. Tylko szkoda że inwestorzy nie mają rozeznania rynku wykonawców. Dziś namnożyło się firm pt ” dwóch ludzi , trzy łopaty i wywrotka w lizingu ” Tacy wygrywają przetargi , zamiast roku bawią się inwestycją trzy lata zgarniają kasę i nikną z rynku. Wystarczy przyjrzeć się inwestycją kolejowym w naszym regionie. Ile miało kosztować a ile kosztuje ? Kiedy miało być gotowe a kiedy będzie ? etc. etc . Ale wystarczy coś mniejszego choćby nasza nowa przychodnia. Do niedawna potrzebny był pomysł i kasa. Dziś to stanowczo za mało Naprawdę inwestor powinien dobrze znać rynek żeby dobrać wykonawcę . Przetarg gdzie głównym czynnikiem jest cena to stanowczo za mało !

 12. Mag pisze:

  najbardziej śmierdzi dymem pochodzącym ze spalania dziadostwa (śmieci) w domowych piecach. spaliny samochodowe to przy tym pikuś

 13. Piastun pisze:

  Obecnie są 3 NIE działające windy na perony a za dwa lata będzie 6 NIE działających wind 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły