PESEL zastąpi NIP

Region

Osoby fizyczne w kontaktach z urzędami skarbowymi nie będą musiały posługiwać się numerem NIP. Zamiast niego wystarczy PESEL.

Rząd przyjął niedawno projekt o zmianie ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Zgodnie z jego treścią osoby fizyczne, które nie prowadzą własnej działalności gospodarczej i nie są podatnikami VAT w kontaktach z administracją skarbową będą mogły podawać wyłącznie PESEL.

Numer NIP nadal będzie identyfikatorem dla przedsiębiorców i podatników VAT, nawet gdy mają nadany numer PESEL. Podmioty, które nie mają swojego numeru PESEL będą posługiwać się NIP na dotychczasowych zasadach. Zmianie ulegnie również procedura związana z nadawaniem numeru NIP.

Projekt ustawy przewiduje utworzenie Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowa Ewidencja Podatników. Jego celem będzie m.in. gromadzenie danych pochodzących z rejestru PESEL. Dane te będą mogły być aktualizowane przez naczelników urzędów skarbowych. Wszystkie informacje zawarte w  CRP-KEP mają być objęte tajemnicą skarbową. Jawne będą jedynie numery REGON i NIP.

Większość przepisów z przyjętej ustawy ma wejść w życie 1 lipca 2011 roku.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.