PAŻP chce przenieść się do Reguł

Michałowice

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce wybudować swój nowy kampus w Regułach. Inwestycja choć jeszcze się nie zaczęła, już budzi wiele emocji wśród mieszkańców.

PAŻP to instytucja, która w głównej mierze zajmuje się zarządzeniem przestrzenią powietrzną i przepływem ruchu lotniczego. Mówiąc obrazowo, kontrolerzy zastępują pilotom samolotów drogowskazy. To oni dają zielone światło na starty, lądowania i inne operacje w przestrzeni powietrznej.

W Polsce jedyną instytucją, która nie tylko zarządza ruchem w przestrzeni powietrznej, ale również szkoli i zatrudnia kontrolerów jest właśnie PAŻP. Dziś siedziba agencji mieści się nieopodal Lotniska Chopina przy ul. Wieżowej. Jednak PAŻP intensywnie myśli o zmianie lokalizacji…

Nowy kampus PAŻP ma powstać w Regułach przy ul. Powstańców Warszawy. To tu na przeszło 16-hektarowej działce ma powstać kompleks nowoczesnych budynków. Znajdzie się w nich zarówno główna siedziba agencji, centrum operacyjne, centrum szkoleniowe oraz zaplecze umożliwiające działalność badawczo rozwojową. Planowane jest również stworzenie Big Data Center. Lokalizacja nie jest przypadkowa. Bliskość i dobre skomunikowanie z Warszawą sprawiają, że do kampusu będzie można łatwo i wygodnie dojechać. Dodatkowo dziś możliwości techniczne sprawiają, że kontrolerzy nie muszą widzieć lotniska z okien kampusu. Dlaczego PAŻP wybrał właśnie Reguły? – PAŻP rozpatrywał różne lokalizacje w pobliżu Warszawy. Wybór Reguł spowodowany był specyfiką i dostępnością dużej działki, spełniającej wymagania Agencji i zakwalifikowanej w MPZP pod działalność usługową – mówi nam Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy PAŻP.

Mieszkańcy gminy Michałowice obawiają się jednak gigantycznego kompleksu, który ich zdaniem zaburzy krajobraz i przyczyni się do wzrostu ruchu na lokalnych drogach. PAŻP zaznacza jednak, że projekt kampusu został przygotowany tak, by budynki wpisały się w okoliczną zabudowę. Dodatkowo pojawi się tu dużo zieleni. Kompleks ma być ekologiczny, co pozwoli zmniejszyć oddziaływanie na środowisko do minimum. Dodatkowo przewiduje się, że większość ruchu samochodowego „do” i „z” Kampusu będzie odbywać się w kierunku odwrotnym do dominujących potoków.

Obecność PAŻP to również korzyści dla gminy. Zarówno jeśli chodzi o nowe miejsca pracy, jak i niemałe wpływy z podatków, które trafią do gminnej kasy. — W gminie pojawi się istotna instytucja publiczna i duży pracodawca. Korzyści od strony formalnej i podatkowej będą analogiczne jak dla wszystkich innych podmiotów gospodarczych. To przede wszystkim wpływy z podatków, jakie PAŻP będzie odprowadzał, a także przyszłe miejsca pracy, bo bardzo często prowadzimy rekrutacje na różne stanowiska, od kontrolerów ruchu lotniczego po pracowników administracyjnych – podkreśla Łukaszewicz.

Przedstawiciele PAŻP chętnie spotykają się z mieszkańcami gminy. Zarówno na dedykowanych inwestycji spotkaniach (pierwsze z nich odbyło się w kwietniu), jak i na gminnych imprezach. Na początku czerwca mieszkańcy Michałowic mogli porozmawiać z przedstawicielami PAŻP w trakcie Gminnego Dnia Dziecka i Rodziny. Na gminnym pikniku można było znaleźć stoisko agencji. Warto u zaznaczyć, że pracownicy agencji zadbali tu o wszystko. Dla najmłodszych przygotowano szereg ciekawostek, niespodzianek i kolorowanek. Mieszkańcy mogli natomiast merytorycznie i otwarcie porozmawiać z przedstawicielami PAŻP. Była to jednocześnie okazja do bliższego poznania samej agencji, jak i planowanej inwestycji w Regułach.

Co więcej agencja specjalnie dla mieszkańców uruchomiła również skrzynkę mailową kampus@pansa.pl, na którą można wysyłać zapytania dotyczące PAŻP i inwestycji w Regułach.

Budowa nowego kampusu PAŹP ma rozpocząć się w marcu 2022 r. i potrwać do 2024 r.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “PAŻP chce przenieść się do Reguł”

 1. Dolejlama pisze:

  Lidla nie chcą, PAŻP’u nie chcą.

  A mi by się szybciej jechało do domu, gdyby wukadka nie zatrzymywała się w Michałowicach, Regułach, Komorowie 😉

  • none pisze:

   A przystanek w Tworkach Ci nie przeszkadza?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły