Patrol eko podsumował działania

Pruszków

Patrol ekologiczny działa w Pruszkowie od niedawna. Strażnicy zajmują się odławianiem bezdomnych zwierząt i ochroną środowiska. Co udało im się zdziałać?

W połowie sierpnia w pruszkowskiej straży miejskiej powołano specjalny patrol, którego zadaniem jest m.in. walka z bezdomnością zwierząt. Nabór na funkcjonariuszy rozpoczął się jeszcze w kwietniu. Zatrudnione osoby musiały przejść odpowiednie przeszkolenie. Po około trzech miesiącach, wyposażeni w sprzęt przeznaczony do realizacji swoich zadań, strażnicy patrolu ekologicznego byli gotowi do pracy. Swoją działalność rozpoczęli pod koniec wakacji.

Eko patrol składa się z czterech osób, które pracują na zmianę również w weekendy. Strażnicy najwięcej pracy mają przy odławianiu wałęsających się zwierząt choć to niejedyne ich działania. Zajmują się także ochroną środowiska, a w tym skażeniami wód i terenów, nielegalnymi wysypiskami śmieci i usuwaniem uszkodzonego drzewostanu.

Po około trzech miesiącach pracy pruszkowskiego patrolu ekologicznego przyszedł czas na podsumowania. Jaki jest bilans ich dotychczasowej pracy? – Funkcjonariusze interweniowali w 130 przypadkach. W trakcie podjętych interwencji strażnicy odłowili w sumie 35 zwierząt. Znaczącą część stanowiły zwierzęta bezdomne i zagubione, wśród nich w większości były to psy (25 szt.). W dalszej kolejności: koty (4), nietoperze (2), ptaki (4) – poinformowali strażnicy na swojej stronie internetowej.

Niestety nie brakuje osób, które w bezduszny sposób próbują pozbyć się swoich pupili. Za przykład może posłużyć wydarzenie z lipca tego roku. Nieznany sprawca pozostawił swojego psa przywiązanego do drzewa w pruszkowskiej dzielnicy Żbików. Oprócz tego zwierzę miało założony bardzo ciasny kaganiec. Psa zauważyła spacerująca kobieta. Gdyby nie zgłoszenie i interwencja straży miejskiej finał tej sytuacji mógłby być tragiczny.

Jak zapewniają strażnicy, zwierzęta odławia się przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Następnie są przekazywane pod opiekę wyspecjalizowanym instytucjom, w celu udzielenia im dalszej opieki i pomocy.

Jednocześnie przypominamy o bezpłatnym czipowaniu czworonogów i możliwości uzyskania dofinansowania do sterylizacji lub kastracji swoich pupili. Artykuł na ten temat dostępny jest tutaj.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.