Partnerstwo Publiczno Prywatne ratunkiem dla podkowiańskich dróg?

Podkowa Leśna

Drogi to najczęściej wymieniany temat wśród potrzeb inwestycyjnych w Podkowie Leśnej. A budżet nie jest z gumy... Burmistrz wpadł na pewien pomysł, jak zwiększyć liczbę remontowanych dróg. Szczegóły w tekście poniżej.

Kwestia budowy i utrzymania dróg w Podkowie powraca. Pora podsumować, co do tej pory udało się już osiągnąć. – W sumie w tej kadencji przebudowaliśmy prawie 5 kilometrów 300 metrów na wszystkie 42 kilometry podkowiańskich dróg. Jednak potrzeby są ogromne – tłumaczy Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński i jednocześnie przedstawia swój nowy plan.

Jednym z pomysłów na poprawienie stanu dróg w Podkowie jest Partnerstwo Publiczno Prywatne. – Podkowa Leśna powierza partnerowi prywatnemu utrzymanie dróg po ich wcześniejszym wybudowaniu, w zamian za stałą roczną opłatę „dostępową”. W skrócie – szukamy wykonawcy, który w ciągu 3-4 lat wybuduje nam te 13 kilometrów dróg oraz później przez okres 12-15 lat będzie te i dodatkowo wcześniej wybudowane drogi utrzymywał i konserwował tak, aby można było z nich wygodnie i bezpiecznie korzystać – wyjaśnia Tusiński. Brzmi interesująco.

A czym dokładnie zajmie się Partner Prywatny? Do jego obowiązków należeć będą m.in. utrzymanie nawierzchni drogi i chodników, wykonywanie robót interwencyjnych, przeciwdziałanie niszczeniu dróg przez ich użytkowników, przeciwdziałanie niekorzystnym przeobrażeniom środowiska mogącym powstać w następstwie budowy lub utrzymania dróg, dokonywanie okresowych pomiarów ruchu drogowego oraz utrzymywanie zieleni przydrożnej, w tym sadzenie i usuwanie drzew oraz krzewów.

– Pomysł na pierwszy rzut oka może wydawać się Państwu dość abstrakcyjny, ale zlecona na początku roku analiza prawna pokazała, że jest możliwy do realizacji. Dodatkowo są już w Polsce przykłady realizacji podobnych przedsięwzięć, chociaż póki co pojedyncze i w dość małym zakresie. Jeśli wszystko dobrze się ułoży, prace mogłyby ruszyć pełną parą w przyszłym roku i nie musielibyśmy czekać na przyzwoite drogi w Podkowie – zapewnia burmistrz.

Wynagrodzenie Partnera Prywatnego przyjmie formę opłaty za dostępność – na zasadach i warunkach określonych w umowie o partnesrstwie publiczno-prywatnym. A najważniejsze, że korzystanie z odcinków dróg objętych zamówieniem przez użytkowników będzie nieodpłatne.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.