Park Żwirowisko nie dla ryb

Pruszków

W pruszkowskim Parku Żwirowisko znaleziono martwe ryby. Nikt nie zadbał o to, aby mogły przetrwać mrozy. Sprawa jest jednak skomplikowana. Stawy nie powinny być zarybione.

Woda to naturalne środowisko dla ryb. Często można je spotkać w stawach na terenie parków. Z jednej strony są łakomym kąskiem dla wędkarzy, a z drugiej często wzbogacają krajobraz zielonych terenów. Należy pamiętać, że ryby trzeba otoczyć troską i szczególnie w okresie zimowym zapewnić im odpowiednie warunki. Jednak nie zawsze tak jest. –  Sprawa dotyczy dwóch stawów w parku Żwirowisko. Przez okres mrozów nikt nie zainteresował się zrobieniem przerębli w obydwu zbiornikach, czego skutkiem są martwe ryby i żaby, zalegające w wodzie oraz na trawie – napisała do nas czytelniczka.

Okazuje się, że ryb nie powinno być w stawach. Zbiorniki zostały zarybione bez wiedzy miasta. –  Akweny wodne w Parku Żwirowisko nie powinny być zarybione, co zostało wykonane bez wiedzy i zgody gminy. Tablice informacyjne umieszczone na terenie wyraźnie informują o zakazie zarybiania i połowu. Wykonanie przerębli na tak płytkim akwenie nie przyniosłoby oczekiwanych efektów – wyjaśnia Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Pruszkowie.

Park Żwirowisko chętnie jest odwiedzany przez mieszkańców Pruszkowa. Każdy przechodząc obok stawów zerka na pływające ryby. W zbiornikach ich nie brakuje, jednak wiele z nich nie przetrwało mrozów. Dlaczego ryb nie powinno być w stawach w Parku Żwirowisko? – W założeniach programowo-przestrzennych parku nie zostało uwzględnione zarybianie ani wędkowanie. Powierzchnia akwenów jest zbyt mała aby pomieścić wszystkie możliwe funkcje jak w przypadku występowania wód otwartych. Z uwagi na naturalny charakter parku i jego ukształtowanie nie przewidziano w nim stanowisk wędkarskich. Nadmieniam, że stosowane przez społeczność wędkarską metody nęcenia ryb powodują zakłócenia chemicznej struktury wód, co nie jest uwzględnione zarówno w systemie natlenienia i wymiany wody pomiędzy akwenami, jak również z uwagi na powierzchnię stawów. Wobec powyższego zbiornik ten nie jest objęty pieczą Polskiego Związku Wędkarskiego ani żadnej innej organizacji zajmującej się wędkarstwem, które na innych otwartych akwenach zajmują się zarybianiem jak również dbaniem o stan ryb w okresie zimowym – tłumaczy Jakubczak-Garczyńska.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.