Pamiętają o ofiarach Holokaustu

Pruszków

27 stycznia przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który się zbiega się z 76. rocznicą deportacji pruszkowskich Żydów do warszawskiego getta. Uroczystość uczczenia pamięci zorganizowali uczniowie Gimnazjum nr 4 im. Jana Pawła II i Szkoły Podstawowej nr 6 im. Henryka Sienkiewicza.

Do udziału w tych obchodach zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości, którzy chcą uczcić pamięć o ofiarach pochodzenia żydowskiego, zamordowanych w czasie II wojny światowej. Święto zostało uchwalone 1 listopada 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a jako datę obchodów wyznaczono 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku przez 100 Lwowską Dywizję Piechoty.

W Pruszkowie uroczystość rozpocznie się o godz. 12.00 (w ten piątek) na ul. Przeskok. Uczniowie pruszkowskich szkół wygłoszą krótkie informacje o getcie jakie niegdyś istniało na terenie tego miasta. Nie zabraknie symbolicznego apelu 86 żydowskich uczennic i uczniów z roku szkolnego 1937/38 pruszkowskich szkół powszechnych, których imiona i nazwiska zachowały się dzięki odnalezieniu dziennika szkolnego zbiorczych lekcji nauki religii mojżeszowej.

Kolejno nastąpi przemarsz ul. Lipową pod pomnik ofiar egzekucji w wyrobiskach po glinie. Tam usłyszymy informację o egzekucjach. Na miejscu będzie można zapalić znicze i złożyć wieńce. Później uczestników czeka następny przemarsz na cmetarz żydowski pod imienny pomnik trojga ofiar Holokaustu, rodziny Zombergów.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.