Pałac Karolin stanie się Centrum Edukacji Folkloru Polskiego

Otrębusy

Dzięki inwestycji, która pochłonęła aż 25 mln zł zabytkowy Pałac Karolin w Otrębusach stanie się Centrum Edukacji Folkloru Polskiego.

Pałac Karolin znajduje się na terenie parku należącego do „Mazowsza” w Otrębusach i jest budynkiem zaprojektowanym przez wybitnego architekta prof. Czesława Domaniewskiego. Oddany do użytku w 1911 r. jako sanatorium „dla niezamożnych i nerwowo chorych”, po wojnie i okupacji w 1949 r. w nadwątlonym stanie został przekazany na potrzeby Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, stając się miejscem pierwszych warsztatów i występów tancerzy zespołu. Przez ostatnie lata służył pracownikom administracyjnym. Teraz Pałac stanie się nowoczesnym centrum nauki o folklorze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Końca dobiegła właśnie modernizacja zabytkowego budynku. – Zespół „Mazowsze” to nasza wielka duma. A Pałac Karolin w Otrębusach, jego siedziba, to wizytówka tego wspaniałego zespołu. Na remont i rozbudowę budynku przeznaczyliśmy ponad 25 mln zł z budżetu województwa mazowieckiego i ze środków Unii Europejskiej. Wszystkie prace zostały przeprowadzone z troską o jego wartość architektoniczną. W przyszłości powstanie tu Centrum Edukacji Folkloru Polskiego. Trwają prace nad zakupem wyposażenia oraz przygotowaniem ekspozycji i oferty nowej placówki – podsumował marszałek Adam Struzik.

W przebudowanych i zmodernizowanych wnętrzach powstanie nowoczesne centrum edukacyjne prezentujące i promujące polski folklor oraz obrazujące jego rolę na wielu płaszczyznach kultury. Nowa stała ekspozycja wyposażona zostanie w wysokiej klasy system audiowizualny umożliwiający prowadzenie w sposób atrakcyjny działalności edukacyjnej. Centrum ma stać się bazą poznawczo-edukacyjną dla prezentacji elementów wyróżniających regiony Polski, m.in.: Śląsk, Kujawy, Wielkopolskę, Kaszuby, Podhale, Mazowsze i Pomorze. Dla wszystkich tych obszarów – pomimo odrębności – wspólnym mianownikiem folkloru były polskie tańce narodowe, takie jak krakowiak, mazur, polonez, kujawiak, oberek. W jednym miejscu zebrane zostaną i zaprezentowane zróżnicowanie i koloryt folkloru poszczególnych regionów, przejawiający się w ubiorze, śpiewie, tańcu oraz instrumentach i artefaktach, ewoluujący w wyniku różnych wydarzeń historycznych.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 2

2 odpowiedzi na “Pałac Karolin stanie się Centrum Edukacji Folkloru Polskiego”

  1. adamaszek pisze:

    A TEN KOMUCH TU ZNOWU CZEGO?

  2. tancor pisze:

    Jak uny tańcują.Za własne pieniądze poproszę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podobne artykuły

Najchętniej czytane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
11283

Pierwsze oficjalne wyniki z Pruszkowa

Pruszków / Wybory 2024
4274

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
3220

Znamy wyniki wyborów w gminach

Pruszków / Wybory 2024
3185

Najczęściej komentowane

Pruszków ma nowego prezydenta

Pruszków / Wybory 2024
73

Bąk kontra Makuch

Pruszków / Wybory 2024
23