Ostrzeżenie przed koronawirusem. Sanepid wydał pilny komunikat

Region

W związku z pojawieniem się w Europie ogniska koronawirusa SARS-CoV-2, pilne ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie. Skierowane jest ono przede wszystkim do osób powracających z Włoch.

Groźny koronawirus zdobył przyczółek we włoskich regionach Lombardii, Wenecji, Piemontu, Emilia Romania i Lacjum. Wprowadzono tam specjalne środki bezpieczeństwa w tym m.in. zakaz zgromadzeń publicznych. Zarażonych wirusem jest ponad 200 osób, a siedem zmarło z powodu infekcji.

Biorąc pod uwagę zimowy sezon turystyczny, sytuacji we Włoszech uważnie przyglądają się polskie służby sanitarne. Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie wydał pilne ostrzeżenie dla osób, które podróżowały do tego kraju w ostatnim czasie. – Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Jeśli nie zaobserwowałeś u siebie wyżej wymienionych objawów, to przez kolejne 14 dni kontroluj swój stan zdrowia, czyli codziennie mierz temperaturę ciała oraz zwróć uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel) – czytamy w komunikacie GIS.

Jeżeli po upływie 14 dni nie mamy tych charakterystycznych objawów, możemy zakończyć kontrolę. GIS zapewnia jednocześnie, że na chwilę obecną, nie ma powodu, aby poddawać kwarantannie osoby powracające z Włoch, zamykać szkoły czy ograniczać udział w zajęciach szkolnych. Kluczowe jest jednak dbanie o higienę, przede wszystkim częste mycie rąk.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 36

36 odpowiedzi na “Ostrzeżenie przed koronawirusem. Sanepid wydał pilny komunikat”

 1. marianna pisze:

  Na pewno Rosja nie przyzna się do koronawirusa, po co takie rozważania.

 2. Grzegorz pisze:

  Nie ma i nie będzie koronawirusa w Polsce, nie ma go w Rosji, nie ma w Albanii, nie ma w Korei Północnej to i u nas być go nie może.

 3. Abadon pisze:

  { Do ToLak }
  Okazuje się że żaden koncern na tym nie zarabia , gdyż nie ma skutecznego lekarstwa na ten szczep wirusa . Domyślam się że w tym przypadku tzw. epidemia ma na celu osłabienie siły ekonomicznej Chin jako producenta wszystkiego na świecie , lub ( co gorsza ) wywołanie globalnej pandemii . Ostatnia taka miała miejsce w latach 1918-1919 , zmarło wtedy 500 mln. ludzi . Była to grypa hiszpanka . Trzeba się szczepić , a nie widaomo dlaczego ludzie tak panicznie się tego boją .

  • xxx pisze:

   wirus wydostał się z nowego laboratorium w Hunan wybudowanego raptem dwa lata temu, to Chińczycy swoich chcą zabijać?

  • Grzegorz pisze:

   Najwięcej zarabia chińska firma Snibe, tylko oni produkują testy na Koronowirusa i są najbardziej obeznani w pracach nad wirusami w chińskich laboratoriach.

 4. Tolak pisze:

  Ciekawe który koncern farmaceutyczny chce na tym zarobić? Na grypę czy anginę rocznie więcej osób choruje i żniwo śmiertelne jest znacznie większe…

  • Zz pisze:

   Z tą róznica że na grypę umiera jedna osoba na kilkadziesiąt albo kilkaset, a nie 3 na 100.
   Rozumiem że jak kiedyś będziesz miał wypadek i ci urwie rękę to zaakceptujesz tłumaczenie, że nie będą lekarze nic z tym robić bo tylko Ty w Polsce zaliczysz zgon w związku z nie leczeniem urwanej ręki, a na grypę czy anginę choruje więcej osób i żniwo śmiertelne jest znacznie większe. Rozumiem że wyjdziesz wtedy że szpitala szczęśliwy że statystycznie postąpiłeś logicznie, a potem zdechniesz i przestaniesz pisać komentarze od których każdy wie jakim najstarszym zawodem zajmowała się twoja matka zamiast cie choć trochę wychować i nauczyć czegoś.

 5. Abadon pisze:

  Nie ma żadnej epidemii . Jest natomiast epidemia strachu przed wirusem grypy . Światowe media celowo szerzą strach , gdyż komuś na tym zależy .Zastraszonym społeczeństwem łatwiej jest kierować . Z powodu typowej grypy umiera tyle samo ludzi , a coronavirus jest jedynie jednym ze szczepów grypowego wirusa . Nie ma się czego bać ! nie ma powodów zamykać szkoły i sklepy ! Wyłącz telewizor i włącz myślenie . Grypa nie zabija , zabijają powikłania . PAMIĘTAJCIE , myjcie ręce i twarz po wizycie w miejscach publicznych (sklepy,komunikacja,przychodnie),stosować naturalne antybiotyki(czosnek,cebula,imbir) korzystajcie ze świeżego powietrza, dużo spać , a napewno corona virus nic Wam nie zrobi .

  • Zz pisze:

   To nie jest taxes komuś zalezy na strachu. Zwykłej grypie można dać się rozprzestrzenić. Śmiertelność związana z grypa to 50 – 150 zgonów rocznie w Polsce. Zachorowalność na grypę to kilka procent populacji. Jeżeli pozwolimy się tak rozprzestrzenić koronawirusowi że zachoruje kilka procent polskiej populacji to śmiertelność będzie na poziomie 100 000 – 300 000 osób.
   Więc podsumowując @Abadon twoja rada to tak jakby powiedzieć komuś kto ma podejrzenie raka trzustki, że nie warto iść do lekarza bo twój wujek zjadł ostatnio nieświeża rybę dwa dni leczył się am wódką i mu przeszło.

  • X pisze:

   @abadon robisz dzi*** z logiki. Wystarczy nam już tego że Twoja stara jest.
   Grupa = miliony zarażonych z tego 100 zgonów.
   Coronavirus= 50 000 zarażonych z tego 100 zgonów.
   Wnioski wysuwane przez szmaty – nie ma czym się przejmować bo na jedno i drugie umiera tyle samo ludzi.

   Kurcze ja myślałem że jak ludzie nie „ja się podwyżkami ceny benzyny nie przejmuje bo zawsze tankuje za 50 zł” to myślałem, że oni tak żartują a tu widzę że niektórzy taka logikę na codzień stosują.

 6. zuza pisze:

  Warszawa Włochy… cholera to blisko…

 7. Polak pisze:

  spowrotem wysłać ich do Włoch tak samo tych co teraz z chin przylecieli tyle czasu tam byli a teraz do Polski wracają a skąd wiadomo czy te osoby nie są już zarażone tym syfem

 8. X pisze:

  Jak już popełniacie taki artykuł, to byście podali jakieś nr telefonu i adresy najbliższych szpitali zakaźnych. Nie każdy się orientuje w meandrach tzw. służby zdrowia.

 9. Michalina pisze:

  Czy Polska została już zawierzona biznesmenowi z Torunia?

 10. jot pisze:

  Zapomnijcie. Przed wyborami nie będzie w Polsce żądnego wirusa. Pół Warszawy wybije a w TV nic nie powiedzą 🙂

  • Grabarz pisze:

   Ukochany przywódca zlikwiduje ustawą wszelkie wirusy. W następnej kolejności powstanie ustawa proklamująca naszą narodowo socjalistyczną ojczyznę krajem wolnym od chorób nowotworowych. Wszelkie syjonistyczno masońskie kłamstwa finansowane przez polakożercę Sorosa spotkają się ze stanowczą reakcją partyjnego aktywu.

 11. patolaOUT pisze:

  Większym zagrożeniem są KARYNA-wirusy pobierające 500+ , szkodniki i pasożyty społeczne, których wszyscy uczciwie pracujący ludzie utrzymują!

  • Karyna 2500+ pisze:

   Lecz się na nogi, bo na głowę już za późno !

  • Grad pisze:

   500+ to nie tylko patologia albo jak ty nazywasz szkodniki i pasożyty dostają ale też normalni ludzie pracujący od rana do wieczora a jak zazdościsz to też sobie zrob dziecko no chyba że jestes z tych od tęczy

   • Gdzie się nie odwrócisz tam.. pisze:

    Tak powinno być, 500+ powinny dostawać rodziny gdzie choć 1 osoba pracuje, powinno to być odpisane od podatku, a nie Karyna z Sebiksem i bombelkami wylegujący się w wyrach do południa, Rzęski, pazurki, papieroni i piweczko – haj lajf za nasze.

   • ToTylkoJa pisze:

    Dostają też normalni, ale to jest 5% obdarowanych. Problemem jest to że to nie PiS daje, tylko Ci co pracują muszą na tą patologię dokładać ze swoich podatków. Może gdyby nie 500+ w naszej okolicy wystarczyłoby na szybszy remont peronów i na pomoc dla naprawdę potrzebujących,.. A tak ogólnie koronawirus jest już w Polsce, tylko nasza władza oszczędza na badaniach i nie uruchomiła odpowiednich procedur do znalezienia potencjalnych zarażonych.

 12. paca pisze:

  Prosimy łaskawy koronawirus o przybycie za rok, dwa. Na razie nie mamy pieniędzy. Rozdysponowane na telewizję, kampanię, nagrody, nowe lotnisko, nowe siedziby……..

 13. Pol pisze:

  Szkoły ani przedszkola nic nie robią w ramach prewencji. Rodzice przysłali do nich dzieci po feriach we Włoszech a sami poszli do pracy. Dyrekcja czeka na wytyczne z góry jak stado pokornych baranów.

  • Szymek pisze:

   A co ma robić dyrekcja? Odwozić dzieci swoim autem do domu? Czy zorganizować izolatki i doglądać maluchów? Jeśli rodzic nie myśli to i najlepszy dyrektor tu nie pomoże.

   • Pol pisze:

    Dyrekcja mogła była przed końcem ferii wysłać wiadomości do bezmyślnych rodziców, żeby po powrocie z Chin czy Włoch niekoniecznie od razu w poniedziałek wysyłali dzieci do szkoły.
    Dyrekcja mogła była poinstruować nauczycieli i pielęgniarki, żeby już od poniedziałku przypominać dzieciom o dokładnym myciu rąk.
    Takie podstawowe działania nie wymagające instrukcji z sanepidu czy ministerstwa można podjąć myśląc samemu.
    Ale nie od dziś wiadomo, że szkoła wspiera motywację zewnętrzną a nie wewnętrzną i widać to też po pracujących tam ludziach.

   • X pisze:

    A o czym rodzic nie myśli? Wszędzie jest mówione, że jak nie ma objawów, to dzieci do szkoły, dorośli do pracy. Takie są oficjalne wytyczne. Pretensje nie do rodziców, tylko do decydentów, jeśli już.

  • Mmm pisze:

   A co obchodzi to tych rodziców? Jeśli ich dziecko zaraziło się we Włoszech to i tak jest chore czy zostanie w domu czy w przedszkolu. Obce dzieci mają w d….e. plus nie muszą wydawać kilku tysięcy na opiekę w domu dziecka.

 14. Szczegół pisze:

  Z Italii a nie z Warszawy Włoch

 15. Redaktor Fjutkowski pisze:

  Hehe… beka fest…

 16. Anonim pisze:

  Już teraz powinni zamknąć lotniska i przyjmować tylko mieszkańców danego kraju. Wszelkie imprezy masowe powinny być odwołane. Centra handlowe należy tymczasowo pozamykać.

 17. Logik pisze:

  Pilne info z 2 tyg opóźnieniem. Gdzie o włoskich nosicielach mówi się od 2 tyg. O wirusie w Europie od 3 tyg. Witajcie w Polsce bez wzg. na to jaka partia piastuje urząd.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły