Ostrożnie nad wodą!

Region

Od początku lipca w Polsce utonęły już 94 osoby - alarmuje policja. Niechlubny rekord padł w niedzielę - życie straciło aż 25 osób.

– To bardzo duża liczba. Apelujemy do wszystkich osób wypoczywających w te ciepłe dni nad wodą o zdrowy rozsądek. Nie wchodźmy do wody pod wpływem alkoholu, nie pływajmy w miejscach niestrzeżonych i dostosowujmy się do zaleceń ratowników – podkreślił w poniedziałek w rozmowie z PAP Karol Jakubowski z wydziału prasowego KGP.

Jak dodał, z doświadczeń policjantów wynika, że właśnie alkohol, brawura i wybieranie niestrzeżonych kąpielisk to najczęstsze przyczyny utonięć.

– W sumie od początku kwietnia, czyli od rozpoczęcia sezonu w całej Polsce utonęło 300 osób. Tylko w niedzielę liczba ta sięgnęła 25 osób, w sobotę odnotowaliśmy 13 utonięć – powiedział.

Policjanci apelują, by pływać jedynie w miejscach do tego wyznaczonych, ze specjalnymi oznaczeniami, plażą i pod nadzorem ratownika. – Pływając, zawsze realnie oceniajmy nasze możliwości. Nie pływajmy w pobliżu śluz, spiętrzeń wód, w stawach hodowlanych. Jeśli chcemy wypłynąć dalej, załóżmy jaskrawy czepek, tak by w razie, gdy zabraknie nam sił, łatwo było nas odnaleźć.

Przypominamy również, że do wody powinno się wchodzić stopniowo, by zapobiec ewentualnemu szokowi termicznemu. – Nie pływajmy też po obfitym posiłku i nie skaczmy na główkę w miejscach, których nie znamy, gdzie woda jest mętna lub może być płytko – podkreślił.

Zaapelował również, by nad wodą szczególnie uważać na dzieci, bo – jak dodał – czasem sekundy nieuwagi wystarczą, by doszło do tragedii.

Policjanci apelują również, by zawsze sprawdzać wypożyczany sprzęt do pływania – łodzie, kajaki, rowery wodne.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.