Ogromna kara za wycinkę, ponad 1,1 mln zł

Uncategorized

Sprawa rozpoczęła się od zgłoszeń mieszkańców i interwencji straży miejskiej. Chodzi o usunięcie drzew bez zezwolenia na terenie gminy Grodzisk Mazowiecki. Wydział ochrony środowiska wszczął z urzędu postępowanie i wymierzył firmie ogromną karę finansową.

– Po dokładnym przeanalizowaniu akt sprawy i wizji lokalnej zweryfikowano, że drzewa zostały wycięte bezprawnie. Ustalono, że na działkach wycięto kilkaset drzew, z czego 16 sztuk drzew gatunków: Brzoza brodawkowata, Sosna pospolita i Klon zwyczajny, na które właściciel powinien uzyskać stosowne zezwolenie Burmistrza Grodzisk Mazowieckiego – poinformował Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Grodzisku Mazowieckim.

Jak nieoficjalnie udało się nam ustalić chodzi o działki zlokalizowane w miejscowości Opypy. To sporych rozmiarów teren, który należy do jednej firmy. Za usunięcie drzew bez wymaganego zezwolenia wymierzono karę pieniężną w wysokości ponad 1,1 mln zł – zgodnie z art. 88 ust 1, art. 89 ust 1 i 4 oraz art. 85 oraz zgodnie ze stawkami opłat za usunięcie drzew.

Według przepisów ustawy o ochronie przyrody podmioty gospodarcze nie są zwolnione z obowiązku uzyskania decyzji, co do wycinki drzew, których obwody na wysokości przekraczającej 130 cm wynoszą: 100 cm w przypadku topoli, wierzb, kasztanowca zwyczajnego, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego oraz 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

– W ważnym interesie społecznym gminy jest dbanie o zdrowie jej mieszkańców oraz czystość środowiska naturalnego, a usunięcie drzew jest aktem ostatecznym i nieodwracalnym dla środowiska. Dlatego bardzo prosimy mieszkańców naszej gminy o zgłaszanie do Wydziału Ochrony Środowiska niepokojących Państwa aktów wycinki drzew, a jeżeli zamierzają Państwo usunąć drzewa sugerujemy kontakt z naszym Wydziałem – apeluje wydział ochrony środowiska grodziskiego magistratu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.