OGNIOtrwali, czyli wielkie forum

Pruszków

Pruszkowski Festiwal Archeologiczny ARTEfakty już we wrześniu. My tymczasem zdradzamy informacje o kolejnym bloku tematycznym imprezy.

Tym razem chodzi o blok „OGNIOtrwali, czyli międzynarodowe forum hutniczo-kowalskie”. To jedna z najcenniejszych pereł w koronie całego archeologicznego festiwalu. Forum będzie bezprecedensowym wydarzeniem w Polsce, i jednym z nielicznych tego typu w Europie. Dlaczego? Ponieważ do Pruszkowa zjadą badacze, naukowcy i rekonstruktorzy wytopu żelaza metodami pradawnymi i historycznymi. – W ramach tego bloku swoje doświadczenia i wiedzę zaprezentują specjaliści z Danii, Norwegii, Kanady, Stanów Zjednoczonych i oczywiście z Polski – zaznaczają pracownicy Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowieckiego.

Jak zostanie zorganizowane forum? W tym celu powstanie specjalna przestrzeń eksperymentalna na terenie miasta. W strefie będą pracować specjaliści, a mieszkańcy z bliska się temu przyjrzą. – Obok hutników znajdziemy utalentowanych kowali o wielu specjalizacjach. Od współczesnych rzeźb, przez instalacje po archeologiczne rekonstrukcje – wyliczają organizatorzy. Całości dopełnią pokazy i rozmaite doświadczenia. Nie zabraknie wykładów popularnonaukowych oraz klimatycznych wieczornych dyskusji.

ARTEfakty odbędą się w dniach 9-11 września. Kolejny blok imprezy zaprezentujemy za tydzień na łamach Gazety WPR i portalu WPR24.pl. Jesteśmy patronami medialnymi tego niecodziennego festiwalu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.