Odnowa Austerii zbliża się do końca

Raszyn

Zabytkowa Austeria czekała wiele lat na gruntowną odbudowę. Wreszcie prace renowacyjne rozpoczęły się w ubiegłym roku. Już teraz budynek zachwyca swym wyglądem. Trudno się dziwić, bo do zakończenia robót pozostało niewiele.

Austerię wybudowano w latach 1784-1790. Od tamtej pory jej stan bardzo się pogorszył. Budynek doskonale jest widoczny z al. Krakowskiej, jednak do tej pory nie prezentował się zbyt uroczo. Z pewnością nie był wizytówką gminy, a wręcz szpecił okolicę. Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Powoli zbliża się koniec prac związanych z wielką renowacją budynku.

Na tę chwilę trwają prace wykończeniowe. – Zamontowano już drzwi wewnętrzne, włącznie ze szklanymi drzwiami przesuwnymi w przedsionkach oraz drzwi zewnętrzne. W najbliższym czasie wykonawca zamontuje drewniane wrota do głównego holu, przejazdu bramnego wyłożonego kostką bazaltową. Łazienki są już prawie skończone, pozostało tylko zamontować umywalki i niezbędne wyposażenie: podajniki do ręczników, mydła etc. Wszystkie pomieszczenia są już wstępnie pomalowane – poinformował nas Michał Kucharski, zastępca wójta gminy Raszyn. – Na parterze trwają prace konserwatorskie związane z zabezpieczeniem jednego z najstarszych elementów Austerii – drewnianego słupa i podciągu z XVIII wieku. Na zewnątrz trwają roboty porządkowe oraz kończone jest zagospodarowanie terenu przyległego – dodaje.

Co więcej, działa już ogrzewanie. – Właśnie uruchomiono ogrzewanie w celu dosuszenia budynku i umożliwienia układania drewnianych posadzek, które już się sezonują w poszczególnych pomieszczeniach – wyjaśnia Kucharski.

Wyżej opisane prace dotyczą samego budynku zasadniczego. Jednak wnętrza nie mogą być przecież puste. Dlatego gmina podpisała już umowy na wyposażenie obiektu w niezbędne meble i sprzęt.

Budynek będzie służył celom społeczno-kulturalnym.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Odnowa Austerii zbliża się do końca”

  1. Pruszkowianin pisze:

    Kto przy ruchliwej trasie kładzie jasny tynk? Wyburzanie przylepionych baraczków po otynkowaniu? Jedyny plus to, że w końcu odnawiają ten przepiękny budynek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły