Odliczanie do startu programu 500+

Region

Przygotowania od uruchomienia programu 500+ wchodzą w decydującą fazę. Przypominamy, że wnioski o dofinansowanie na drugie i kolejne dziecko można będzie składać od 1 kwietnia.

Rodzina 500+ to jedna z flagowych obietnic, jakie Prawo i Sprawiedliwość złożyło w kampanii wyborczej i jedna z najszybciej wdrożonych. Obsługą systemu wypłat zajmą się samorządy. O tym jak się do tego zadania przygotowują i że nie są z tego dodatkowego obowiązku zbyt zadowolone, informowaliśmy dwa tygodnie temu. A jak sytuacja wygląda w tej chwili?

W większości gmin wypłatą świadczeń, weryfikowaniem uprawnień do ich otrzymywania zajmą się ośrodki pomocy społecznej, jako te jednostki, które w wypłacie zasiłków mają już odpowiednie doświadczenie. Tak będzie zarówno w Pruszkowie, jak i w Grodzisku Mazowieckim. W pierwszym z tych miast w poniedziałek, 14 marca, odbędzie się otwarte dla mieszkańców spotkanie informacyjne z udziałem prezydenta Jana Starzyńskiego, dyrekcji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz posłanki Anity Czerwińskiej. Jakie zagadnienia zostana poruszone? – Będziemy przekazywać informacje o tym, gdzie i kiedy wnioski będą przyjmowane, powtórzymy te rzeczy, które znajdują się na naszych plakatach, odpowiemy na pytania – mówi Ewa Kominek, wicedyrektor MOPS-u. Pierwsi zainteresowani szczegółami już w Ośrodku się pojawili. – Tuż po pierwszych medialnych wzmiankach zgłaszali się do nas mieszkańcy – dodaje Ewa Kominek. Początek spotkania o godz. 15. w sali konferencyjnej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pruszkowie (ul. Helenowska 3A). 

W Grodzisku Mazowieckim tego typu spotkania nie będzie, ale wszystkie informacje można uzyskać bezpośrednio w Ośrodku Pomocy Społecznej. – Rozważamy możliwość np. dyżurów w soboty, aby udzielać informacji zainteresowanym, ale to na razie tylko pomysł – mówi Rafał Szczepaniak, dyrektor grodziskiego OPS-u. Czy zainteresowanie programem 500+ jest duże? – Zgłasza się do nas kilka osób dziennie, aby dowiedzieć się szczegółów, ale nie mogę powiedzieć, żeby to była lawina – twierdzi szef placówki. 

Przypomnijmy. Do otrzymywania co miesiąc 500 zł na drugie i kolejne dzieci uprawnieni są wszyscy rodzice, bez względu na to, ile zarabiają. Kryterium dochodowym obwarowane jest za to przyznanie wparcia na pierwszą pociechę. Otrzymają je te rodziny, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę lub – jeśli dziecko jest niepełnosprawne – 1200 zł. Wnioski będzie można składać od 1 kwietnia, ale nie trzeba tego robić od razu, pierwszego dnia miesiąca. Aby uniknąć kolejek, można przekazać wypełnione dokumenty pocztą. Co więcej, czas na dopełnienie formalności jest aż do końca czerwca, bez utraty prawa do uzyskania świadczenia za kwiecień, maj i czerwiec właśnie. 

Wnioski należy składać w miejscu zamieszkania. Dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej (mpips.gov.pl). Ważne, aby wypełnić je dokładnie i uważnie przeczytać, jakie informacje są wymagane, bo w przypadku braku choćby jednego podpisu konieczne będzie jego uzupełnienie.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.