Oczyszczą duży staw w „Potuliku”. Zniknie przykry zapach?

Pruszków

Zbiornik wodny, który znajduje się w Parku Potulickich od strony ul. Prusa w Pruszkowie zostanie oczyszczony i odmulony poprzez metody biologiczne, innymi słowy, naturalne dla środowiska.

Pruszkowski urząd rozstrzygnął zapytanie ofertowe dotyczące biologicznej „redegradacji” dużego stawu w Parku Potulickich. Skutkiem ma być m.in. usunięcie odoru, który szczególnie odczuwany jest w sezonie letnim, gdy zauważalne są zielone wykwity glonów. Prace będą więc polegały na oczyszczeniu zbiornika, odmuleniu, natlenieniu go i nasadzeniu odpowiednio dobranych roślin, służących do filtrowania wody.

Z prośbą o wyjaśnienia w tym temacie zwróciliśmy się do pruszkowskiego wydziału ochrony środowiska. Na czym będzie polegało to zadanie? – Chodzi o to, żeby uniknąć bagrowania stawów, czyli czyszczenia mechanicznego, i spróbować innej metody, która będzie mogła ograniczyć uciążliwości związane z wydobywającymi się ze stawów zapachami. Mieszkańcy spacerują parkowymi alejkami, spędzając tam swój wolny czas i rozumiemy, że przykre zapachy są uciążliwe. Ta metoda biologiczna powinna dać efekt zredukowania tych uciążliwości, a nawet powinny one całkowicie ustąpić – mówi Elżbieta Jakubczak-Garczyńska, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Pruszkowa. – Dodatkowo metoda biologiczna jest bezpieczna dla wszystkich żyjątek i zwierząt – dodaje.

Dzięki takiemu zabiegowi maja zmniejszyć się zakwity glonów i sinic. Można stwierdzić, że poprzez działania biologiczne zostaną uruchomione naturalne mechanizmy samooczyszczania zbiornika. Co ważne, woda będzie również bardziej przejrzysta. Zmniejszenie ilości mułu na dnie zbiornika obiecywane jest o minimum 30 proc. w ciągu roku.

Po raz pierwszy taką metodę wykorzystano w 2009 r. w celu oczyszczenia zbiorników wodnych przy siedzibie Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Piotrkowie Trybunalskim. Polega ona na wprowadzeniu płynnych preparatów biologicznych, które są dobierane na podstawie dokładnego poznania problemu i jego przyczyn.

Wykonawca, który się tym zajmie to warszawska firma ACS Poland Sp. z o.o. Koszt prac to niewiele ponad 106 tys. zł.

Termin realizacji zamówienia to maksymalnie koniec lipca tego roku. Dodajmy tylko, że likwidacja odorów gnilnych ma nastąpić nie dłużej niż 3 do 5 dni od zakończenia prac.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 4

4 odpowiedzi na “Oczyszczą duży staw w „Potuliku”. Zniknie przykry zapach?”

 1. Dred pisze:

  Zarybic tolpygą, która przefiltruje cały plankton, glony znikną, reszta życia też……

 2. as pisze:

  w niedziele były porozwieszane przez SM taśmy i ogłoszenia żeby nie wędkować, ale oczywiście pruszkowscy Janusze ogłoszenia pozrywali i radośnie sobie rybki łowili. ehhh, szkoda gadać…

 3. andrzej pisze:

  Staw juz był czyszczony kilkanaście lat temu. Smród jaki roznosi sie po oklicy to smród wody w kturej rozkłada się zaneta sypana wiadrami przez wędkarzy. Pomyslcie : codziennie nad stawem siedzi kilku wędkarzy. karzdy znich z nich sypie do wody lekko licząc kilokgram zanety x ilośc dni np. 200 to daje to 2 tony zanety kturaw tej wodzie gnije. ZAKAZAC NA POTULIKA NECENIA I NIE BEDZIE PROBLEMU a i woda będzie ładniejsza.

 4. Spacerowicz pisze:

  Bez fizycznego pogłębienia stawu nic z tego nie wyjedzie. Woda jest za płytka i przez to robią się glony. A oczyszczanie biologiczne swoją drogą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły