Obchody 75. rocznicy likwidacji grodziskiego getta

Grodzisk Maz.

Podczas uroczystości upamiętniających 75. rocznicę likwidacji getta w Grodzisku Mazowieckim zostanie odsłonięty pomnik poświęconym żydowskim mieszkańcom.

Od 26 stycznia trwają Grodziskie Spotkania Wielokulturowe „Sploty”. Jest to cykl wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, które zorganizowała Willa Radogoszcz. Nie da się ukryć, że historia Grodziska Mazowieckiego jest ściśle powiązana z kulturą żydowską. Przed wybuchem II wojny światowej co piąty mieszkaniec miasta wyznawał judaizm. Po likwidacji grodziskiego getta do obozów zagłady trafiło ponad sześć tys. Żydów.

To dla nich poświęcone są wspomniane spotkania. 15 lutego, w poniedziałek upamiętniona zostanie 75. rocznica likwidacji grodziskiego getta. Podczas obchodów, które są połączone ze wspomnieniem o żydowskich obywatelach miasta oraz modlitwą ekumeniczną zostanie odsłonięty pomnik, płaskorzeźbę z brązu – synagogę. Zostanie on otoczony historycznym brukiem i stanie w miejscu gdzie w latach 1864-1940 istniał żydowski dom modlitwy.

Wydarzenie rozpoczną o godz. 18.00 uroczystości miejskie połączone z odsłonięciem wspomnianego pomnika. Miejsce spotkania to ul. 11 listopada przy wylocie z ul. Żwirki i Wigury. Następnie o godz. 19.00 zaplanowano koncert „Kołysanki na wieczny sen”, który będzie miał miejsce w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Pomnik został sfinansowany z budżetu gminy Grodzisk Mazowiecki oraz dzięki środkom finansowym przekazanym przez Gminę Wyznaniową Żydowską w Warszawie w ramach konkursu grantowego na rok 2016.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.