Nowy reaktor biologiczny prawie gotowy

Grodzisk Maz.

Końca dobiega jedna z kluczowych inwestycji na terenie grodziskiego ZWIK-u. Chodzi o budowę nowego reaktora biologicznego.

Koszt inwestycji to ponad 20 mln zł netto. Grodziski ZWIK umowę na wykonanie nowego reaktora podpisał 19 czerwca 2019 r. a prace realizowane w ramach I etapu powoli dobiegają końca. — . I etap inwestycji polegał na budowie nowego reaktora biologicznego F o łącznej kubaturze czynnej wszystkich składowych komór 19.030 m sześc. Głębokość czynna we wszystkich komorach wynosi 5,95 m – informuje grodziski ZWIK.

Bioreaktor został wyposażony w urządzenia technologiczne takie jak: system napowietrzania, mieszadła, zastawki, zasuwy, przepustnice oraz instalację AKPiA i elektryczną. Dzięki nowemu reaktorowi biologicznemu zwiększona została przepustowość komór osadu czynnego, a także możliwe będzie przeprowadzenie konserwacji, remontów, usuwanie awarii w komorach osadu czynnego istniejącego reaktora A i B.

Na początku lipca ruszyły prace związane z transportem osadu czynnego z reaktora A+B do reaktora F. To tzw. „zaszczepienie” reaktora. Teraz realizowany będzie II etap przedsięwzięcia tj. gruntowna modernizacja istniejącego bioreaktora A+B.

– Inwestycja przebiegała dotychczas zgodnie z planem, I etap zakończył się w połowie 2020 roku, a zakończenie całej inwestycji ma nastąpić do połowy 2021 roku – dodaje ZWIK.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Nowy reaktor biologiczny prawie gotowy”

 1. tylko uczciwa Polska pisze:

  tylko żeby nie okazał się taką tanią fuszerką jak oczyszczalnia czajka za czasów nierządów PO(KO) Trzaskowskiego (Nowaka) itp…

  • X pisze:

   Szczególnie że w czajce nic się nie stało tylko w rurach przed czajka. Ale dla Pisiora jak mu pijak (ojciec pisiora) w słup wjedzie i urwie kable to złe PO nawet dzialajacej elektrowni nie ma. No chyba że PiS zarządza wtedy elektrownia nie działa a na TVP1 artykuł o tym że prawdziwi rodzice spędzają czas z dziećmi przy zabawach że świeca a nie pracują wieczorami przy komputerze.

  • Zed pisze:

   Patrz jak u sąsiada poszła rura i zalał mieszkanie pod nim to nie udało mu się zwalić na wodociągi winy tylko on płacił. A tu rura poszła i nagle oczyszczalnia winna. Kto kładł te rurę sabotażysta z pisy bo dla nich utopić ludzi w gownie to codzienność.

  • Gąłułka pisze:

   Przynajmniej buraki na polu ci nawiezie

  • Paweł1982 pisze:

   Awarii nie uległy urządzenia w oczyszczalni Czajka tylko rury kolektora ściekowego doprowadzającego tam ścieki. Co ciekawe awarii uległa tak rura główna jak i awaryjna. Dziwny zbieg okoliczności żeby obie nitki uległy jednocześnie awarii. To pachnie sabotażem, bo jest to mało prawdopodobne. No chyba, że zrobiono naprawdę dużą fuszerkę. Wtedy odpowiada za to projektant, zatwierdzający projekt oraz ten kto odebrał roboty budowlane. Może być też tak, że źle zostało to wykonane i wtedy odpowiada wykonawca. Wstępna analiza przyczyn awarii zrobiona przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej wskazuje właśnie na fuszerkę przy wykonawstwie rurociągów. Źle połączono elementy rurociągów. Doszło do pęknięcia w miejscu łączenia części rurociągu z tworzywa z częścią metalową. Więcej tu: https://sozosfera.pl/scieki/awaria-kolektora-sciekowego-w-warszawie/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły