Nowe przepisy ułatwią walkę z pedofilią

Region

Weszły w życie przepisy zaostrzające kary za pedofilię. Nowe prawo spowoduje, że walka z pedofilią będzie bardziej skuteczna - przekonywał insp. Marek Dyjas z Komendy Głównej Policji na konferencji zorganizowanej przez Fundację Dzieci Niczyje.

Organizatorzy akcji „Dziecko w sieci” przestrzegają, że okres wakacyjny to dla pedofilów czas żniw. Fundacja Dzieci Niczyje zorganizowała specjalną konferencję, na której przedstawiono główne założenia nowelizacji Kodeksu Karnego oraz nowej kampanii prewencyjnej skierowanej do pedofilów.

Niepokojące statystyki

Statystyki związane z próbą uwiedzenia dziecka przez Internet są zatrważające. Organizacja Helpline pomagająca młodym internautom w sytuacjach zagrożenia średnio co trzeci dzień otrzymuje zgłoszenie z prośbą o pomoc w sprawie child grooming'u.

Z jej badań wynika, iż 45 proc. nastolatków (12 – 17 lat) jest nakłanianych przez obce osoby dorosłe do rozmów w sieci na tematy intymne i prywatne, 68 proc. korzystających z Internetu dzieci przynajmniej raz otrzymało propozycję spotkania od osoby poznanej wirtualnie, 44 proc. wzięło udział w takim spotkaniu, z czego połowa poszła na nie samotnie, nie mówiąc o tym rodzicom.

Nowy kodeks, nowe kary

8 czerwca weszła w życie nowelizacja Kodeksu Karnego. Zaostrzyła ona kary za przestępstwa seksualne wobec dzieci. Za samą próbę uwiedzenia dziecka przez internet grozi teraz kara do dwóch lat pozbawienia wolności. Za nadużycie zaufania lub wykorzystanie niewiedzy dziecka w celach seksualnych kodeks przewiduje karę do trzech lat więzienia.

Każdy ruch w Internecie zostawia ślad

Fundacja Dzieci Niczyje zorganizowała specjalną konferencję, na której zaprezentowano założenia nowej kampanii prewencyjnej „Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”.

– Uwodzenie dzieci online, określane słowem „grooming”, to proces, który ma określone etapy i któremu można przeciwdziałać – mówi Łukasz Wojtasik z Fundacji Dzieci Niczyje, koordynator programu „Dziecko w sieci”, o zagrożeniach płynących z Internetu.

Fundacja przeprowadziła pięć lat temu słynną kampanię społeczną pod hasłem „Nigdy nie wiadomo, kto jest po drugiej stronie”. Jej bohaterami byli 12-letnia Ania i dorosły, otyły mężczyzna podający się na czacie za jej rówieśnika o imieniu Wojtek. Teraz reklamy powróciły do telewizji i na billboardy pod hasłem „Każdy ruch w Internecie zostawia ślad”. Gruby Wojtek znów siedzi przed monitorem. Ale tym razem za kratkami. Akcja ma uświadamiać sprawcom, że przy uwodzeniu dzieci w Internecie ich anonimowość jest pozorna oraz że popełniają przestępstwo.

Gdzie szukać pomocy

Fundacja Dzieci Niczyje przygotowała specjalny program edukacyjny e-learning dla szkół i dzieci w różnych grupach wiekowych, rodziców i nauczycieli (lekcje typu „znajomi-nieznajomi.pl”, „stop cyberprzemocy!”). Materiały są dostępne na stronie www.dzieckowsieci.pl.

Pomocy w sytuacjach zagrożenia w Internecie można szukać na stronie helpline.org.pl i pod nr. telefonu tej organizacji: 800 100 100.

Gdy przypadkowo natkniemy się w sieci na treści pornograficzne z udziałem dzieci, należy zgłosić to, choćby anonimowo, na stronę www.dyzurnet.pl (e-mail: dyzurnet@dyzurnet.pl, tel. 801 615 004).

Pomocy może też udzielić oczywiście policja.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Grill gazowy