Nowe zasady wycinki drzew

Region

Od 17 czerwca w życie wchodzi nowelizacja ustawy o ochronie przyrody. Wraz z nią zmieniają się przepisy dotyczące wycinki drzew prowadzonej przez osoby fizyczne. W ich myśl konieczne będzie zgłoszenie zamiaru wycinki do urzędu.

Po zgłoszeniu zamiaru wycięcia drzewa będziemy musieli poczekać na wizytę pracownika urzędu. Ten w ciągu 21 dni od zgłoszenia będzie musiał przeprowadzić wizję lokalną oraz sprawdzi czy drzewo lub krzew który chcemy usunąć nie jest chronione. Wycinkę będziemy mogli przeprowadzić po kolejnych dwóch tygodniach, o ile urząd nie wyrazi sprzeciwu. Na wycinkę będziemy mieli sześć miesięcy. Jeśli nie wykonany jej w tym terminie, konieczne będzie złożenie kolejnego wniosku.

Warto tu podkreślić, że powyższe zasady dotyczą jedynie wycinki na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Co więcej w okresie pięciu lat od dokonania oględzin właściciel nie może przeznaczyć nieruchomości pod działalność gospodarczą. Jeśli to zrobi za wycinkę każdego drzewa będzie musiał wnieść stosowną opłatę. Jeśli już dziś planujemy wycinkę i przeznaczenie działki pod działalność gospodarczą to musimy złożyć odpowiedni wniosek.

Nowa procedura związana z wycinka to nie jedyna zmiana wprowadzana przez nowelizację ustawy. Zmiana obejmuje również przepisy dotyczące drzew, które możemy usuwać bez wcześniejszego zgłaszania. Bez zezwolenia możemy wyciąć drzew, których obwód pnia na wysokości 5 cm od ziemi nie przekracza:
– 80 cm w przypadku topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego,
– 65 cm w przypadku kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej oraz platanu klonolistnego,
– 50 cm w przypadku pozostałych gatunków drzew.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.