Nowa sygnalizacja na szlaku WKD już działa

Kolej

Na ośmiu przejazdach przez tory „wukadki” działa już nowy system ostrzegania. W poniedziałek przewoźnik uzyskał konieczne odbiory i urządzenia trafiły do eksploatacji.

Sygnalizację zamontowano na przeprawach w Regułach, Pruszkowie (ulice Dolna i Sadowa), Nowej Wsi, Podkowie Leśnej, Owczarni i Grodzisku Mazowieckim (ulice Nadarzyńska i Okrężna).  – Podstawowymi elementami wchodzącymi w skład stworzonego samoczynnego systemu ostrzegania są tablice informacyjne, które w czasie obejmującym zbliżanie się pociągu do przejazdu kolejowego wyświetlają komunikat „Uwaga Pociąg”. W celu zwiększenia skuteczności ostrzegania uczestników ruchu drogowego oraz pieszego zamontowano także sygnalizatory z pulsującym światłem o barwie pomarańczowej, uzupełniające informację o nadjeżdżającym pociągu. Ostrzeganie o zbliżającym się pojeździe i uruchomienie elementów systemu bezpieczeństwa odbywa się poprzez czujniki zainstalowane w torze, które są aktywowane przez pociągi na 30 sekund przed jego przyjazdem – informuje WKD.

Z jakiego powodu spółka zdecydowała się na takie zabezpieczenia? – Przeprowadzone prace miały na celu podwyższenie nie tylko bezpieczeństwa pasażerów znajdujących się wewnątrz pociągów (uniknięcie skutków ewentualnych kolizji z pojazdami ruchu drogowego na obiektach przejazdowych), ale także bezpieczeństwa podróżnych oraz mieszkańców poruszających się w obrębie każdego z przejazdów kolejowych. Przejazdy te w większości są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie peronów stacji i przystanków osobowych. W tym celu wydzielono oddzielne zejścia z peronów, jak również poszerzono przejście dla pieszych przez tory.
W ramach zrealizowanych robót wymieniono nawierzchnię przejazdów, co w zdecydowany sposób podniosło komfort przejazdu i przejścia przez przejazdy kolejowe. Każdy ze zmodernizowanych obiektów został ponadto wyposażony w dodatkowe oświetlenie oraz monitoring – wyjaśnia przewoźnik.

Montaż nowej sygnalizacji częściowo sfinansowany został, podobnie jak wiele innych przedsięwzięć na linii, ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.