Nie będzie nocnych SKM-ek

Region

Od 12 grudnia w życie wchodzi nowy rozkład na kolei. Jedną z większych zmian wprowadzonych przez Szybką Kolej Miejską jest stworzenie trasy Pruszków-Otwock. Niestety te zmiany nie do końca zadowalają mieszkańców okolicznych miast.

Bez nocnych kursów

Jednym z problemów jest zlikwidowanie nocnych kursów SKM, które dojeżdżały do Pruszkowa w środku nocy. Było to duże udogodnienie dla mieszkańców korzystających z oferty kulturalnej w stolicy. Powrót do Piastowa czy Pruszkowa w środku nocy umożliwiała również linia N85. Jednak podróż pociągiem SKM z centrum Warszawy trwa zaledwie 20 minut.

Oburzenie czytelników

Pod artykułem o zmianie rozkładu wielu internautów wyraziło swoje niezadowolenie, a inni postanowili nawet interweniować w Zarządzie Transportu Miejskiego. – Napisałem na skrzynkę kontaktową ZTM na ich stronie wniosek. Zachęcam innych do składania podobnych, może gdyby ich trochę zasypać to udałoby się zachować nocne SKM-ki w weekendy – napisał kryjący się pod nickiem bardpit czytelnik. W dalszej części komentarza zamieścił treść złożonego wniosku. Za jego śladem inni internauci wysłali podobne wnioski. Okazało się jednak, że likwidacja nocnych kursów SKM związana jest z decyzją PKP PLK.

Nocna przerwa technologiczna

ZTM w informacji prasowej dotyczącej wprowadzenia zamian na trasach obsługiwanych przez SKM zamieścił informacje, że likwidacja nocnych kursów do Pruszkowa była konieczna. Taka decyzję podjęły PKP Polskie Linie Kolejowe. Według ZTM przerwa ta ma być wprowadzona na odcinku Pruszków-Warszawa Zachodnia.

Postanowiliśmy dowiedzieć się co kryje się pod sformułowaniem nocna przerwa technologiczna. Być może kolejarze w nocy mieliby wymieniać stare tory, dokonywać konserwacji lub prowadzić inne prace. Zapytaliśmy się również czy ewentualne prace wymuszają zlikwidowanie wszystkich kursów przez cały rok. W odpowiedzi na nasze mailowe zapytanie otrzymaliśmy następującą odpowiedź  -Nie potwierdzam, że na odcinku Pruszków-Warszawa Zachodnia została wprowadzona nocna przerwa technologiczna. SKM mógł i nadal może złożyć wnioski o uruchomienie pociągów w porze nocnej – napisał Krzysztof Łańcucki, rzecznik PKP PLK.

Przerwa jest czy jej nie ma

Po otrzymaniu dwóch sprzecznych informacji skonsultowaliśmy się zarówno z SKM Warszawa, jak i ZTM. Według SKM rozkład był tworzony wraz z ZTM i wszystko powinno się w pełni zgadzać. Natomiast Konrad Klimczak, z biura prasowego ZTM poprosił o przesłanie pytań drogą mailową. – Bardzo proszę o przesłanie wszystkich pytań. Odpowiemy na nie jak najszybciej i sprawdzimy informacje z wytycznymi, które otrzymaliśmy, bo moim zdaniem coś się nie zgadza – przyznał Klimczak.

Kilka minut po godzinie 15:00 do naszej redakcji zadzwonił Krzysztof Łańcucki z PKP PLK z intrygującymi informacjami. – Okazuje się, że informacje, które przekazaliśmy wcześniej są błędne. Jeszcze raz wszystko dokładnie sprawdziłem i faktycznie wprowadzamy przerwę technologiczną na tym odcinku. Podczas przygotowywania rozkładów zastrzegliśmy sobie, że w godzinach 0:30 a 3:30 będą na tym odcinku prowadzone prace w związku z przebudową linii dalekobieżnej – podkreśla Łańcucki. – Potrzebujemy trzeciego toru na dowóz poszczególnych elementów, może nie będzie on wykorzystywany codziennie ale zawieszanie kursów na trzy czy cztery dni w tygodniu wprowadziłoby dezinformacje. A ucierpieliby na tym pasażerowie. Ograniczenia będą występować tylko w nocy, dodatkowo wiem, że Pruszków ma nocne połączenie autobusowe ze stolicą, więc nie powinno być problemu z przejazdem do okolicznych miast– dodaje.

Okazuje się, że starania internautów nie zmienią niczego w rozkładzie SKM i raczej na pewno nie pojawią się w nim kursy nocne. Zatem mieszkańcom Pruszkowa i Piastowa pozostają jedynie nocne autobusy linii N85.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.