Nie mają wody. Strajk pod Urzędem Gminy.

Brwinów

Wczoraj, 22 czerwca, o godz. 14.30 odbył się strajk pod Urzędem Gminy Brwinów. Zebrali się tam mieszkańcy Żółwina, Owczarni oraz Tereni, którzy od dłuższego czasu mają problem z dostępem do wody lub brakiem bieżącej wody w kranie.

Trzy miejscowości należą administracyjnie do Brwinowa, ale są oddzielone od gminy terenem Podkowy Leśnej. Tamtędy też przebiega wodociąg z zaworami, którymi może zarządzać burmistrz Podkowy. W kwietniu zamknął on dopływ wody, po czym Sąd Rejonowy w Pruszkowie nakazał otwarcie zaworów, aby Żółwin był zaopatrzony w wodę.

Sołectwa uzależnione od Podkowy Leśnej

Burmistrz Brwinowa, Arkadiusz Kosiński, tłumaczy sytuację w „Gazecie Wyborczej”: 9 czerwca w Podkowie Leśnej gwałtownie spadło ciśnienie wody. Burmistrz Podkowy przymknął więc zasuwę doprowadzającą wodę do Zółwina do ok. 10 proc. przepustowości. – Nie mógł jej zamknąć, bo postanowienie sądu z kwietnia nakazywało mu przelew wody do Żółwina. Sąd nie określił jednak, w jakim wymiarze ta woda ma przechodzić.

Okazało się, że 11 czerwca burmistrz Podkowy zorientował się, że spadek ciśnienia powodowany jest uszkodzeniem zaworu. Przez to woda, w dużych ilościach, z Podkowy cofała się do Brwinowa. Po unormowaniu sytuacji burmistrz Podkowy miał stopniowo otwierać zasuwę prowadzącą do Żółwina, ale zrobił to tylko do połowy i miał odmówić otworzenia zasuwy w całości. – relacjonuje burmistrz Brwinowa.

Podkowa Leśna – awaria zasuw powodem braku wody

Jak czytamy w komunikacie wydanym przez podkowiański magistrat: Informujemy, że w związku z rosnącym deficytem wody po stronie gminy Brwinów (Brwinowskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o.) stan na dzień 30 kwietnia 2021 r. – 15.881,90 m³, stan na 7 czerwca 2021 r. – 20.000,00 m³ na potrzeby zwrotu wody dostarczonej przez Podkowę Leśną mieszkańcom Owczarni, Tereni i Żółwina z podkowiańskiego SUW, od dnia 14 czerwca 2021 r., obniżone zostanie jeszcze bardziej ciśnienie w podkowiańskiej sieci wodociągowej w celu odebrania wody przesłanej do miejscowości ościennych należących do gminy Brwinów. Dotyczy 18.438,90 m³ wody dostarczonych z SUW w Podkowie Leśnej do dnia 30 kwietnia 2021 r., która to ilość nie miała pokrycia w wodzie dostarczonej dla swoich mieszkańców przez gminę Brwinów.

Podkowa Leśna należycie wypełnia zobowiązanie nałożone postanowieniem Sądu Rejonowego w Pruszkowie z dnia 30 kwietnia 2021 r. stale utrzymując techniczne możliwości przepływu wody ze Stacji Uzdatniania Wody w Brwinowie do mieszkańców miejscowości Terenia, Owczarnia i Żółwin za pośrednictwem sieci wodociągowej Miasta Podkowa Leśna. Pomimo otwartych zasuw i obniżeniu ciśnienia w naszej sieci wodociągowej BPWiK sp. z o.o. nie dostarcza (z nieznanych nam przyczyn) ilości wody jaką Podkowa Leśna wtłoczyła do miejscowości należących do gminy Brwinów.

Dodatkowo Podkowa Leśna wysunęła propozycję podpisania porozumienia, dzięki któremu w przypadku deficytu wody w południowych sołectwach gminy Brwinów, Podkowa będzie „produkować” wodę dla Żółwina, Tereni i Owczarni na zasadach komercyjnych, w ilości, w jakiej będzie mogła ją dostarczyć bez strat dla mieszkańców Podkowy. Propozycja nie spotkała się jednak z zainteresowaniem władz Brwinowa – czytamy w komunikacie.

Doraźne rozwiązanie

W związku z problemami z dostawą wody, BPWiK dostarczyło wodę w cysternach. Beczkowozy będą podstawione w Owczarni (przy placu zabaw przy ul. Małej) oraz w Żółwinie (parking przy Orliku, przy ul. Szkolnej). Woda ta może być używana do celów socjalno-bytowych, a przed spożyciem należy ją przegotować.

Na rozwiązanie sprawy będziemy musieli poczekać. Będziemy informować Was na bieżąco.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 1

Jedna odpowiedź do “Nie mają wody. Strajk pod Urzędem Gminy.”

  1. obserwator pisze:

    nie ma wody? pijcie piwo ! wasi nowo bogatcy sąsiedzi nie potrafią Wam nic załatwić ? żałosne …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły