Negocjacje w sprawie śmieci powiodły się

Michałowice

Władzom gminy Michałowice udało się dojść do porozumienia z firmą Lekaro, która groziła zerwaniem umowy na odbiór odpadów. Śmieciowy kryzys przynajmniej na razie udało się zażegnać.

Z problemem drastycznych podwyżek cen za wywód odpadów borykają się niemal wszystkie gminy w naszym regionie. Firmom, które świadczą te usługi przestaje się opłacać wywiązywanie z umów, bo koszty jakie muszą ponosić również poszybowały do góry. Wolą więc płacić kary umowne i wycofać się z zobowiązań niż ponosić straty. Takie rozwiązanie pod koniec stycznia zasygnalizowała w Michałowicach firma Lekaro. Władze gminy rozpoczęły negocjacje z tym przedsiębiorstwem, w międzyczasie prosząc radnych o zwiększenie budżetu przeznaczonego na wywóz odpadów o 1,8 mln zł. Radni zgodzili się na ten krok, a kilka dni później pojawiła się informacja, że z Lekaro udało się porozumieć.

– Na szczęście nie musiało dojść do zawarcia umowy na awaryjny wywóz i rozpisania nowego przetargu. Negocjacje były obustronnie konstruktywne. W najbliższy wtorek podpiszemy aneks do umowy z LEKARO i nie zapłacimy więcej niż proponowały firmy konkurencyjne (de facto była jedna konkretna oferta tj. MZO). Co więcej, wynegocjowaliśmy, że pojemniki na odpady po zakończeniu umowy (niezależnie od tego kiedy się zakończy) pozostaną na posesjach mieszkańców gminy i będą przypisane do posesji. Kosze na odpady to także wartość i cieszymy się, że ich pozyskanie w ramach negocjacji było możliwe. Takie rozwiązanie daje nam elastyczność w przyszłości. A przede wszystkim ogranicza bałagan z wymianą pojemników w przypadku zmiany operatora – poinformowała za pośrednictwem facebooka wójt Małgorzata Pachecka.

Obecnie w Michałowicach ceny za odbiór odpadów segregowanych  to 11 zł, a niesegregowanych –22 zł.

 •  
 •  
 •   
 •  
 •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Negocjacje w sprawie śmieci powiodły się”

 1. WSC pisze:

  Nie lepiej wrzucic do pieca domowego? Tylko te drony 🙁

 2. paca pisze:

  A było dopiero co 9,50 a więc po drodze już troszkę zdrożało. Jakie to były negocjacje jeżeli Lekaro z góry wiedziało, że dostanie 1,8 mln więcej ?

  • gosc pisze:

   taka sciema, by mieszkancy mieli „swiadomosc” ze nowa wladza cos dla nich robi, zgodnie z obietnicami wyborczymi – „postaramy sie”. Zrobic wielkie halo i dostosowac sie do wymagan, a za 3 czy 5 lat – staralismy sie, chcielismy ale nie udalo sie wiecej…

 3. 1qaz pisze:

  wg slow w poscie pacheckiej, w przyszlym roku realnie 30 pln od osoby za wywoz smieci segregowanych.

 4. raz pisze:

  obecnie koszt to 11 pln za segregowane, 22 niesegregowane. 1,8 mln dzielac na ilosc mieszkancow i 12 miesiecy to ok 8.50 pln potencjalnej podwyzki. wg gminy 1,8 mln to zabezpieczenie na 104% podwyzki. jesli placisz 11 pln to 8.5 to nie jest 104% z 11.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły