Nadarzyn walczy o liceum

Nadarzyn

Powiat pruszkowski przeanalizował propozycję przekształcenia nadarzyńskiego gimnazjum w liceum. Rozmowy między starostwem a gminą trwają. Nadarzyński urząd zachęca mieszkańców do poparcia inicjatywy.

Gmina chce wyjść naprzeciw potrzebom mieszkańców, którzy zgłaszali potrzebę powstania liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie. Zbliżająca się reforma edukacji wiąże się z koniecznością likwidacji gimnazjów. W związku z tym nadarzyński urząd chce przekształcić placówkę znajdującą się przy ul. Żółwińskiej w liceum. Aby wykonać taki krok, gmina potrzebuje zgody starostwa pruszkowskiego. 

Pierwsze kroki zostały podjęte. Gmina skierowała pismo do starosty pruszkowskiego, który nie wykluczył pozytywnego rozpatrzenia projektu. – Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczności lokalnej Zarząd Powiatu Pruszkowskiego rozważa możliwość skierowania do Rady Powiatu Pruszkowskiego uchwały w tej sprawie, a następnie podpisania porozumienia w sprawie przekazania zadania własnego polegającego na prowadzeniu liceum ogólnokształcącego w Nadarzynie – napisał Maksym Gołoś, starosta pruszkowski w liście do wójta Janusza Grzyba. Przy okazji poprosił o przekazanie informacji dotyczących bazy lokalowej, kosztów utrzymania oraz wynagrodzenia pracowników i liczby absolwentów gimnazjum, którzy kontynuowaliby naukę liceach. 

Nadarzyński urząd przygotował wymagane przez starostę dane. W latach 2011-2015 ponad 50 proc. (na 100 osób) absolwentów gimnazjum wybierało liceum. Placówka przy Żółwińskiej ma 4 450 mkw powierzchni użytkowej, w szkole znajduje się 12 pracowni oraz 5 sal lekcyjnych. Z szacunków wynika, że miesięczne koszty utrzymania jednostki to blisko 350 tys. zł, a wynagrodzenia pracowników wyniosą ok. 40 tys. zł. Gmina przewiduje, że zostaną utworzone trzy oddziały klas I po 25 uczniów. Urząd planuje zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie ponad 250 tys. zł na ewentualne funkcjonowanie klas I w przypadku powstania liceum. 

Gmina zaznacza, że nadal zbierane są głosy poparcia inicjatywy przekształcenia gimnazjum w Nadarzynie w liceum. „Za” projektem można opowiedzieć się za pomocą formularza, który dostępny jest tu

Temat przekształcenia gimnazjum w liceum ogólnokształcące poruszaliśmy wcześniej. Sprawdź tu.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.