Nadarzyn przeciw ustawie metropolitalnej

Nadarzyn

Kolejna gmina w naszym regionie zabrała głos w sprawie projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Radni Nadarzyna wyrazili zdecydowany sprzeciw wobec pomysłu powiększenia stolicy.

Pruszków, Milanówek, Brwinów, Podkowa Leśna, Michałowice, Raszyn i ostatnio Grodzisk Mazowiecki powiedziały „nie” projektowi określanemu mianem „Warszawy 33+”. Gminy zwracają uwagę na szereg niejasnych i nieprecyzyjnych zapisów. Warto dodać, że w Podkowie Leśnej na 2 kwietnia zaplanowano referendum w tej sprawie, jednak może do niego nie dojść. Wojewoda mazowiecki wszczął procedurę stwierdzenia nieważności uchwały. Przeczytasz o tym tu

Również radni Nadarzyna zabrali głos w sprawie poselskiego projektu ustawy o ustroju m.st. Warszawy. Ich zdaniem, jest on naruszeniem porządku prawnego i zagrożeniem dla podmiotowości gmin. – Uważamy, że przedstawiony projekt ustawy zniszczy społeczeństwo obywatelskiego, aktywność społeczną i wywoła w mieszkańcach lokalnych wspólnot samorządowych poczucie braku wpływu, zwłaszcza na kształtowanie przestrzeni lokalnej. Rada Gminy Nadarzyn zdecydowanie przeciwstawia się odgórnemu, niepoprzedzonemu konsultacjami społecznymi przyłączeniu Gminy Nadarzyn do planowanego obszaru metropolitalnego. Jest to rażące naruszenie zasady subsydiarności zawartej w Konstytucji RP, a także zapisów ratyfikowanej przez Polskę Europejskiej Karty Samorządu Lokalnego stanowiących, iż regulacje tego typu nie mogą być przyjmowane bez konsultacji ze społecznościami lokalnymi – czytamy w oświadczeniu rady gminy.

W opinii radnych, najlepszym rozwiązaniem jest przerwanie prac. – Stanowczo żądamy natychmiastowego zaprzestania prac nad tym dokumentem, który stanowi jaskrawy przykład lekceważenia zarówno Warszawiaków jak i mieszkańców gmin sąsiadujących ze stolicą – napisali radni.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.