Na co zwracać uwagę, wybierając konto bankowe?

Art. Sponsorowany

Szukasz rachunku osobistego lub oszczędnościowego, ale z uwagi na liczbę dostępnych propozycji, czujesz się zagubiony? Nie wiesz, na jakie parametry zwrócić uwagę, aby nie żałować podjętej decyzji? Zapoznaj się z naszym poradnikiem – dowiesz się z niego m.in. gdzie szukać informacji o kontach bankowych i jak znaleźć rachunek bankowy dopasowany do swoich potrzeb.

Rachunek osobisty – opłaty za prowadzenie konta i obsługę karty płatniczej

Banki nie pobierają opłat za założenie osobistego rachunku bankowego, ale za jego prowadzenie już często tak. Dotyczy to również karty płatniczej. Najczęściej nie są to duże opłaty (np. 5 zł miesięcznie). Rocznie jest to jednak już 60 zł, które mogłoby zostać w Twojej kieszeni. Właśnie dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z propozycjami banków. Oferty banków w zakresie rachunków bankowych pod względem kosztów możesz porównać na tej stronie internetowej: https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-osobistych/.

Na co warto zwrócić uwagę, porównując koszty prowadzenia rachunków bankowych i obsługi kart płatniczych? Wiele banków rezygnuje z opłat, przy czym wymaga od klienta spełnienia pewnych warunków. Oto kilka przykładów:

  • ING Bank, który oferuje „Konto Direct z Moim ING”, standardowo pobiera 7 zł za wydaną do konta kartę Visa zbliżeniową. Jeżeli klient wykona nią transakcję na minimum 300 zł, to oplata nie zostanie naliczona.
  • Millennium Bank zwolni z opłat za prowadzenie rachunku bankowego tych klientów korzystających z „Konta 360°”, których rachunki zostaną zasilone zewnętrznym przelewem na kwotę min. 1000 zł. Dodatkowo klient musi wykonać min. 1 płatność kartą do konta lub BLIKIEM w miesiącu.
  • BNP Paribas nie pobiera opłaty za obsługę karty płatniczej od użytkowników konta „Konto Otwarte dla Ciebie”, którzy w ciągu miesiąca wykonają nią co najmniej jedną transakcję.

Z powyższego zestawienia jasno wynika, że banki stawiają swoim klientom różne warunki. Właśnie dlatego warto się z nimi szczegółowo zapoznać. Jeżeli nie masz w zwyczaju płacić kartą płatniczą, ale gotówką, powinieneś wybrać ofertę banku, który nie będzie uzależniał zniesienia opłat za jej obsługę od jej systematycznego użytkowania.

Przy zakładaniu rachunku osobistego uwagę warto też zwrócić na rozmieszczenie bankomatów i to, czy wypłata środków z nich jest bezpłatna.

Rachunek oszczędnościowy – jakie oprocentowanie oferuje bank?

Konta osobiste rzadko kiedy są oprocentowane. To główny powód, dla którego wielu klientów – być może również Ty – zakłada dodatkowy rachunek, czyli konto oszczędnościowe. Aby jednak okazał się on przydatny, uwagę należy zwrócić na następujące parametry:

  • Wysokość oprocentowania. Niestety, w ostatnich latach oprocentowanie rachunków oszczędnościowych utrzymuje się na bardzo niskim poziomie – do 3 proc. w skali roku.
  • Maksymalną kwotę, jaka może zostać zdeponowana na rachunku oszczędnościowym. Większość banków ustanawia limity. Przykładowo w Credit Agricole na rachunku oszczędnościowym ulokować można do 20 000 zł, a w Nest Banku do 50 000 zł.
  • Przez jaki czas oferowane jest oprocentowanie. Często wspomniane 3 proc. to oprocentowanie promocyjne, z którego klient może korzystać tylko przez określony czas, np. 3 miesiące.

Niektóre rachunki oszczędnościowe dostępne są wyłącznie dla nowych klientów – tych, których dane osobowe nie figurują w bazie klientów banku. Niektóre banki wprowadzają także dodatkowy wymóg, np. konto oszczędnościowe musi zostać założone wraz z rachunkiem osobistym.

Przed podpisaniem umowy o prowadzenie danego rachunku oszczędnościowego warto też przyjrzeć się kosztom. Szczególnie istotne są koszty wypłaty środków z rachunku oszczędnościowego na osobisty. Z uwagi na cel, dla jakiego takie konto jest zakładane, najczęściej tylko pierwsza w miesiącu wypłata jest darmowa – za pozostałe trzeba już płacić.

Jak szybko znaleźć rachunek oszczędnościowy, uwzględniając wszystkie wyżej wymienione czynniki? Z pomocą przychodzi serwis Czerwona-Skarbonka.pl. Na stronie https://www.czerwona-skarbonka.pl/ranking-kont-oszczednosciowych-wybierz-najlepsze-konto/ znajdziesz ranking rachunków oszczędnościowych. Nie musisz jednak zapoznawać się z nim, aby znaleźć odpowiednie dla siebie konto. Szybszym sposobem jest wykorzystanie zamieszczonego suwaka. Po określeniu wysokości swoich oszczędności, otrzymasz listę produktów najlepiej dopasowanych do Twoich oczekiwań.

Czy warto korzystać z promocji bankowych?

Zarówno w pierwszym, jak i drugim rankingu, do których linki zostały zamieszczone wyżej, nie brakuje produktów promocyjnych. Czy warto z nich korzystać? To zależy od indywidualnych potrzeb każdej osoby poszukującej rachunku bankowego oraz warunków promocji. Przykładowo w ramach rachunku osobistego „Konto Jakże Osobiste” od Alior Banku, klient może zyskać łącznie 300 zł – 100 zł otrzymuje za otwarcie rachunku z kartą debetową, a 200 zł za aktywne z niego korzystanie. Aby otrzymać wspomniane 200 zł, użytkownik w ciągu kolejnych 8 miesięcy musi:

  • zapewnić wpływy na konto w wysokości co najmniej 1500 zł,
  • wykonać 3 transakcje bezgotówkowe,
  • co najmniej raz zalogować się do aplikacji Alior Mobile.

Jeżeli masz regularne wpływy na konto (np. przekazywane jest na nie Twoje wynagrodzenie), wykonujesz z niego przelewy bankowe i korzystasz z aplikacji bankowej, bez większego trudu możesz zdobyć dodatkowe środki na dowolny cel. W takiej sytuacji wybór promocji nie będzie wymagał od Ciebie większego niż zwykle zaangażowania – premię otrzymasz za czynności, które i tak wykonujesz.

Korzystając z bankowej promocji, warto zweryfikować, czy w umowie nie znajdują się zapisy, zgodnie z którymi klient nie może zamknąć rachunku przed upływem określonego czasu (np. 6 miesięcy). To często stosowane przez banki rozwiązanie – klient, który zapomni o tym wymogu, musi spodziewać się utraty bonusów. Najczęściej banki wymagają zwrotu wypłaconych premii.

Analogicznie sytuacja prezentuje się w przypadku rachunków oszczędnościowych. Atrakcyjne oprocentowanie w wysokości np. 3 proc. najczęściej jest oferowane jedynie przez kilka pierwszych miesięcy korzystania z konta. W okresie późniejszym może ono spaść do np. 0,5 proc. w skali roku. Warto zatem przeanalizować, czy nie lepszym wyborem będzie konto oszczędnościowe z oprocentowaniem np. 1,5 proc. przez cały rok.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.