Muzeum Dulag 121 bezpłatnie do końca roku

Region

Dziś mija tydzień od otwarcia wystawy w Muzeum Dulag 121. Przy tej okazji przypominamy, iż do końca roku wstęp do muzeum jest bezpłatny.

Muzeum Dulag 121 zostało otwarte 1 października 2010 roku. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych i ministerstw, sejmu, urzędu marszałkowskiego, samorządów powiatu i miasta Pruszkowa, środowiska kombatantów, instytucji i urzędów oraz liczne delegacje młodzieży pruszkowskich szkół. Budowę Muzeum Dulag 121 swoim honorowym patronatem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.  

Od soboty, 16 października wszyscy zainteresowani mogą bezpłatnie obejrzeć wystawę prezentowaną w muzeum. Ekspozycja dostępna jest w następujące dni:

Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – Czwartek – 12:00 – 17:00
Piątek – nieczynne
Sobota – 12:00- 17:00
Niedziela – 10:00 – 15:00

Ideą powstania muzeum było upamiętnienie tragicznych losów setek tysięcy mieszkańców Warszawy, wypędzonych po upadku Powstania Warszawskiego i więzionych w tragicznych warunkach na terenie Zakładów Kolejowych w Pruszkowie. Z pruszkowskiego obozu wywożeni byli do miejsc przeznaczenia, głównie na roboty przymusowe do Niemiec lub do obozów zagłady. Z pomocą więzionym przychodzili mieszkańcy Pruszkowa i okolicznych miejscowości. Z narażeniem życia dostarczali im żywość, odzież, pomoc medyczną, organizowali ucieczki. Jednym z celów powstania muzeum było przypomnienie i udokumentowanie ich postawy.

Prace nad powstaniem muzeum trwały rok. 2 października 2009 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Dulag 121, mającego upamiętnić martyrologię więzionych tam warszawiaków. Wkrótce potem Starostwo Powiatowe w Pruszkowie zwróciło się do Muzeum Powstania Warszawskiego o pomoc merytoryczną w stworzeniu ekspozycji. Projekt Muzeum stylistycznie nawiązuje do ekspozycji stałej Muzeum Powstania Warszawskiego, tworząc naturalną kontynuację i uzupełnienie historii Powstania.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.