Mobilne laboratorium przyleci do Piastowa

Piastów

Balon.Lab to mobilne laboratorium badające jakość powietrza. Już 3 maja „przyleci” do Piastowa by zmierzyć poziom zanieczyszczenia. Piastów jest pierwszym punktem na mapie podróży mobilnego laboratorium.

Temat zanieczyszczenia powietrza w ostatnim czasie stał się popularny. I dobrze, bowiem w dużej mierze to my sami jesteśmy odpowiedzialni za to jakim powietrzem oddychamy. Latem zanieczyszczenia biorą się w dużej mierze z rur wydechowych samochodów, dlatego warto korzystać z komunikacji miejskiej. Zimą na wzrost zanieczyszczenia powietrza pływa to co spalamy w domowych piecach i kominkach.

Balon.Lab, czyli mobilne laboratorium zmierzy jakość powietrza w Piastowie. Specjalne urządzenie stworzone przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej umieszcza się w balonie na ogrzane powietrze. W ten sposób dokonywany jest pomiar stężenia niewidocznych dla oka zanieczyszczeń – pyłów PM10 i PM2,5.

– Głównym źródłem zanieczyszczeń powietrza w  Polsce jest sektor komunalno-bytowy, w  tym   powszechne   wykorzystanie węgla i  drewna w  polskich gospodarstwach domowych. Niestety te zanieczyszczenia mają bezpośredni wpływ na  nasze zdrowie – tłumaczy dr  hab. inż.  Artur Badyda, profesor Politechniki Warszawskiej, ekspert kampanii Balon.Lab.

Piastów nieprzypadkowo jest pierwszym punktem na mapie podróży mobilnego laboratorium. Wcześniej nauczyciele z piastowskich szkół i lekarze brali udział w warsztatach edukacyjnych, dzięki którym zdobyli wiedz na temat zanieczyszczeń powietrza i ich wpływu na nasze zdrowie.

Gdzie będzie można znaleźć ten nietypowy balon? Zostanie on ustawiony na placu u zbiegu ul. Warszawskiej i al. Wojska Polskiego (rejon ronda przy wiadukcie). Strefa aktywności wystartuje już o 16.00, a balon poszybuje w niebo o 18.00.

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.