Miliony na ścieżki rowerowe i renowację Austerii

Raszyn

W wtorek w urzędzie marszałkowskim województwa mazowieckiego podpisano umowę, na mocy której do Raszyna popłynie szeroki strumień pieniędzy na budowę ścieżek rowerowych i odnowienie zabytkowej Austerii.

Dokument potwierdzający przyznanie finansowania dla gminy podpisali we wtorkowy poranek przedstawiciele samorządu województwa oraz Andrzej Zaręba, wójt Raszyna. – Dzięki 5,3 mln zł dotacji, już w połowie 2018 r. w  Raszynie oddane zostanie do użytku ponad 7 km ścieżek rowerowych. Poza tym gmina Raszyn otrzyma ponad 3,1 mln dofinansowania na renowację i  modernizację zabytkowego budynku Austerii i jego adaptację na centrum integracji społeczno-kulturalnej – informuje Agnieszka Czachorowska-Jakoniuk z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w Raszynie w pasie drogowym ulic: Al. Krakowskiej, Raszyńskiej, Warszawskiej, Stadionowej, Nadrzecznej, Pruszkowskiej, Złote Łany, Górna oraz Al. Krakowskiej na terenie Miasta Stołecznego Warszawa.

Jak dzięki dofinansowaniu zmieni się Austeria? – Ponad 3,1 mln zł unijnych środków zostanie przeznaczonych na jego renowację, modernizację i adaptację na centrum integracji społeczno-kulturalnej. W odrestaurowanym obiekcie będą odbywały się imprezy kulturalne, wieczory poetycko-muzyczne, spotkania i prelekcje dotyczące historii Raszyna, a także konferencje, wystawy oraz pikniki integracyjne i bale. Oprócz tego zostanie również utworzona izba pamięci, w której odbywać się będą „żywe” lekcje o historii regionu skierowane nie tylko do   uczniów, ale również mieszkańców i turystów. Ponadto w ramach projektu powstanie strona internetowa z informacjami o historii Austerii i aktualnych ofertach kulturalnych – informuje urząd marszałkowski.

Finansowe wsparcie otrzyma także inny ważny zabytek w naszym regionie. Chodzi o cenny kompleks na terenie gminy Michałowice. Umowę w tej sprawie również podpisano we wtorek. – Ponad 2,8 mln zł z funduszy unijnych Fundacja Dwór Polski przeznaczy na kompleksową renowację zabytkowego Zespołu Pałacowo-Parkowego w Pęcicach. Decyzją Zarządu Województwa Mazowieckiego te trzy projekty otrzymają łącznie ponad 11,3 mln zł z RPO WM 2014-2020 – wyjaśnia Czachorowska-Jakoniuk.

Obiekt stanie się miejscem otwartym, służącym społeczności lokalnej i turystom. Będzie to miejsce spotkań ze światem kultury i sztuki. W pałacu powstaną m.in.: saloniki poezji i muzyczny, ekspozycje stałe i tymczasowe. Będą odbywały się tu zarówno koncerty, recitale muzyczne, widowiska kulturalne, jak i  aukcje charytatywne. Partnerami w realizacji projektu są gmina Michałowice, Stowarzyszenie K40 z  Komorowa oraz Fundacja „Polska Przyszłość – Poland the Future” z Izabelina.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.