Milanowskie „Drzewo roku”

Milanówek

U zbiegu ul. Zacisznej i Wspólnej stoi „Dąb Opiekun” Drzewo zostało nominowane do tytułu „Drzewo Roku 2022”.

Konkurs „Drzewo roku” to konkurs organizowany przez Klub Gaja. To już 12 edycja plebiscytu. W tegorocznej możemy wybierać spośród 16 drzew. W „szranki” stają drzewa z województwa łódzkiego, podkarpackiego, śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego, zachodniopomorkieego czy małopolskiego.

Milanowski „Dąb Opiekun” został zgłoszony przez fundację Musszelka, w ramach projektu „Drzewa cenniejsze niż złoto”. Program wspiera logistycznie i promocyjnie Milanowskie Centrum Kultury.

Drzewo ma 170 lat, 26 metrów wysokości i 470 cm obwodu. Został „Opiekunem” willi Bańczewianki, którą wybudowano nieopodal dojrzałego już drzewa, pod koniec XIX wieku. W willi osiedliły się pszczoły, wyprowadzane do pasieki przez nowych właścicieli. W końcu Bańczewianka została wzniesiona od nowa, a w jej murach odbywają się warsztaty i wykłady. To miejsce całej społeczności. A „Dąb Opiekun” stał się opiekunem domu, nauki i kultury.

Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę drzeworoku.pl, oddać swój głos i potwierdzić zgłoszenie poprzez link wysłany na skrzynkę e-mail.

Jacek Bożek, szef Klubu Gaja podkreśla – Drzewa to życie. Drzewa to przyrodniczy cud, dzięki któremu ludzka społeczność na planecie Ziemia może realizować swoje marzenia i cele. Z jednej strony kochamy i szanujemy drzewa, a z drugiej, jak nam przeszkadzają, jesteśmy dla nich bezwzględni. Konkurs Klubu Gaja o tytuł Drzewa Roku jest ważny nie dla drzew, ale dla ludzi. To my, obywatele i obywatelki, dostrzegamy znaczenie drzewa, które zgłaszamy. To my staramy się o jego zwycięstwo w konkursie. To my wokół naszych ukochanych drzew budujemy kapitał społeczny. Niezwykłą wartością tego konkursu jest tworzenie głębokiej i współzależnej relacji między człowiekiem a przyrodą. Zapraszam do głosowania.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.