Marszałek uruchamia dodatkowe środki z UE i rezerwy kryzysowej

Grodzisk Maz. / Pruszków

Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o przekierowaniu środków unijnych na specjalny projekt doposażający mazowieckie szpitale. To ogromny zastrzyk finansowy - nawet 150 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki.

Mazowsze jako pierwszy region w Polsce chce sięgnąć po fundusze unijne na walkę z koronawirusem. Chodzi o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki którym możliwe będą zakupy inwestycyjne i niezbędne prace remontowo-budowlane w szpitalach przyjmujących pacjentów z koronawirusem. Wcześniej zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową na zakup sprzętu medycznego.

150 mln z UE
Projekt obejmować będzie w szczególności zakup niezbędnej aparatury medycznej i  diagnostycznej, środków ochrony osobistej czy przeprowadzenie niezbędnych prac remontowo-budowlanych. Liderem projektu będzie samorząd województwa, natomiast partnerami w projekcie mogą być szpitale wskazane przez wojewodę (stan podwyższonej gotowości) oraz pogotowie. Szpitale zostały już poproszone o  wskazanie potrzeb, które mogłyby zostać ujęte w  projekcie. Jest na to zgoda Komisji Europejskiej. Zakupy będą realizowane przez samorząd województwa.

Unia Europejska dała wszystkim państwom członkowskim zielone światło, aby uruchomić również środki unijne na walkę z koronawirusem. Mazowsze jako pierwsze w kraju podejmuje takie działanie. Realizacja projektu już się rozpoczęła. Zbieramy realne potrzeby od szpitali. Możemy przekierować na ten cel nawet ponad 150 mln zł. Wszystko zależy od potrzeb, jakie zgłoszą placówki – podkreśla marszałek województwa Adam Struzik.

10,5 mln zł na walkę z koronawirusem
12 marca zarząd województwa uruchomił rezerwę kryzysową. Zakupy zgłaszane przez mazowieckie szpitale już są realizowane, a  szpitale na bieżąco zgłaszają kolejne potrzeby. W sumie na zakupy sprzętu medycznego (m.in. respiratorów, RTG przyłóżkowych czy ssaków medycznych) samorząd zarezerwował 6,5 mln zł. 19 marca zarząd województwa podjął decyzję o  zwiększeniu kwoty wsparcia dla szpitali o  kolejne 4 mln zł. Tym samym w puli środków na walkę z koronawirusem jest już 10,5 mln zł. Wojewoda mazowiecki przekazał do tej pory 3,1 mln zł na doposażenie szpitali w ramach walki z koronawirusem.

 Szpitale stają coraz częściej przed bardzo trudnym wyborem. W hurtowniach brakuje podstawowych pakietów indywidualnej ochrony biologicznej oraz masek z filtrem, co powoduje, że wkrótce szpitale nie będą mogły przeprowadzać planowanych zabiegów. W odpowiedzi na zapytanie wojewody, nasze placówki zgłosiły do służb wojewody zapotrzebowanie m.in. na respiratory, termometry bezdotykowe, termocyklery, pakiety ochrony indywidualnej, nebulizatory, sprzęt specjalistyczny służący m.in. do transportu osób z podejrzeniem koronawirusa. W sumie ich koszt oszacowany został na ponad 23 mln zł. Niestety, otrzymaliśmy tylko 3,1 mln zł, co jest wycinkiem z tego, o co wnioskowały szpitale – mówi członek zarządu województwa Elżbieta Lanc.

Przedłużenie naborów w EFS
Wydłużeniu ulegną terminy zgłoszeń w już ogłoszonych i dopiero planowanych konkursach w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Decyzja podyktowana jest nadzwyczajną sytuacją spowodowaną wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego. Zmiany dotyczą konkursów w  ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Szczegóły na www.mazowia.eu

Chcemy uspokoić beneficjentów, dając im dłuższy czas na przygotowanie dobrych wniosków. To zupełnie naturalna decyzja wynikająca z niełatwej sytuacji, w której się znaleźliśmy – podkreśla wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

 Bezpieczeństwo nie tylko w szpitalach
W obliczu narastającej liczby chorych, w trosce o  zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, Zarząd Województwa Mazowieckiego podjął decyzję o ograniczeniu działalności instytucji samorządowych oraz samego urzędu (od 16 marca) i przejściu na pracę zdalną i rotacyjną. Przedłużone zostaną także terminy ogłaszanych naborów i konkursów, także Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

Kontakt z urzędem marszałkowskim jest możliwy drogą mailową i telefoniczną oraz przez ePUAP. W  nagłych przypadkach czynne będzie biuro podawcze w siedzibie przy ulicy Jagiellońskiej 26 w  Warszawie. Szczegółowe informacje są zamieszczane na stronie www.mazovia.pl.

Kultura online
Część z muzeów i teatrów podlegających pod samorząd Mazowsza udostępniła na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych wirtualne spacery, wystawy i  galerie. Zwiedzić online można m.in. Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, Muzeum Sportu i  Turystyki w Warszawie, Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Mazowieckie w Płocku czy Państwowe Muzeum Etnograficzne w  Warszawie. Z kolei Teatr Polski w Warszawie udostępnił w internecie swoje spektakle – „Szekspir Forever” – monodram Andrzeja Seweryna” i  „Emigrantów” Sławomira Mrożka w reżyserii Piotra Cyrwusa.

Przed nami niełatwy czas. Dla bezpieczeństwa naszego i naszych najbliższych najlepiej, żebyśmy w  najbliższych dniach zostali w domu. Spróbujmy wykorzystać ten czas na np. odwiedzanie online samorządowych instytucji kultury.  Może taki wirtualny spacer zachęci nas, aby już w spokojniejszych czasach wybrać się do nich już w „realu” – dodaje wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

Test odpowiedzialności
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u około 15–20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u  2–3 proc. chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z  obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne schorzenia, w szczególności przewlekłe. Kluczową w  walce z koronawirusem jest profilaktyka, a przede wszystkim zachowanie higieny oraz wzajemna izolacja. Do pozostania w domu namawia również marszałek Adam StruzikChciałbym zaapelować do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Proszę, jeśli to możliwe, zostańcie w domu. Od naszej postawy i odpowiedzialności w dużej mierze zależy, z jakim scenariuszem będziemy mieć do czynienia. Pamiętajmy też o szczególnie narażonych na zakażenie osobach, czyli seniorach. Pomagajmy im  np.  w  zakupach, wyprowadzaniu psa, wyniesieniu śmieci, ale ograniczmy bliski kontakt do niezbędnego minimum.

Jeśli podejrzewasz u siebie koronawirusa, sprawdź, czy spełniasz 3 warunki, które świadczą o ryzyku:

– ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś na obszarach objętych wirusem bądź miałeś kontakt z  osobą zarażoną,

– masz podwyższoną temperaturę,

– kaszlesz i masz duszności.

Gdy zaobserwujemy u siebie te objawy lub mieliśmy kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, powinniśmy niezwłocznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną (lista stacji dostępna na stronie GIS) lub zgłosić się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Gdzie szukać informacji?

– Bieżące komunikaty publikowane są na stronach Ministerstwa Zdrowia (www.gov.pl/web/koronawirus), Głównego Inspektora Sanitarnego (gis.gov.pl) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

– Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił całodobową infolinię 800 190 590, gdzie można uzyskać informacje dotyczące postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

– Decyzje dotyczące pracy Samorządu Województwa Mazowieckiego należy śledzić na www.mazovia.pl

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 17

17 odpowiedzi na “Marszałek uruchamia dodatkowe środki z UE i rezerwy kryzysowej”

 1. oiktujnhbgff pisze:

  A 2 MILIARDY ZŁOTYCH NA TVPis! A pomoc szpitalom jak do tej pory zaproponowały Polskie firmy i fundacje i obywatele na 100 mln! Co za pisowska patologia – 20 razy więcej na tubę propagandową niż jak na razie wysupłałi Polacy na pomoc, a rydzyk śmie zbierać na swoją fundację bo może mu zabraknąć kasy. Do tego pis drukuje pieniądze, inflacja bije rekordy, waluta przez drukowanie słabnie w oczach, a rozdawnictwo trwa w najlepsze. Oj Polacy szybko obudzą się z tych kłamstw pisowskich i ogłupiania

 2. Zed pisze:

  Ekipa młodych ludzi z Krakowa zrobiła pierwszy polski respirator drukowany w 3D – w obecnej sytuacji może uratować niejedno życie.
  Przyjęte przez @Urbicum założenia @AidVentil
  to mini cena i łatwość produkcji – w sumie 1 sztuka kosztuje ok. 200PLN, trwałość ok 1 miesiąc.
  „Przed chwilą dzwonił do mnie Premier
  @Jaroslaw_Gowin zadeklarował pomoc, jesteśmy już w kontakcie z premier @PiotrGlinski i minister @michaldworczyk
  – jest energia i deklarowane wsparcie! #PolacyToZdolneBestie ;)”

  https://twitter.com/miloszlodowski/status/1242016031088037888?s=19

 3. zez pisze:

  Bardzo dobrą decyzję podjął prezydent Białorusi o swoich rodakach ” wyjechaleś z Białorusi to tam zostań do czasu zakończenia epidemii ” I tak powinno być w naszym kraju gdyż ta zaraza przywędrowala z zagranicy i dalej nasz ukochany rząd pod przywództwem kaczora ściąga samolotami ludzi w większości zainfekowanych.
  Ostatnio wylądował samolot i 3/4 pasażerów było z gorączką rozjechalii się z lotniska po kraju różnymi środkami transportu i już mamy kilkakrotnie więcej zainfekowanych i nawet jak teraz mają zalecaną kwarantanne to po drodze z lotniska innych zainfekowali. RÓBCIE TAK DALEJ panie Pinokio Morawiecki

  • Rollo pisze:

   Wszystko co robi obecna władza nie jest dla dobra ludzi, tylko dla własnego interesu. Chłodna kalkulacja. Kaczor ściąga ludzi do kraju tylko po to żeby ci z wdzięczności poszli zagłosować na Adriana. Oni zrobią wszystko żeby przy korycie się utrzymać…

 4. r14 pisze:

  Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Kantonie i Uniwersytetu Hongkongu stwierdzili, że koronawirus jest zaraźliwy przed wystąpieniem objawów choroby COVID-19. Jak dodają, nawet 44 proc. przypadków infekcji może pochodzić od osób, u których nie wystąpiły jeszcze objawy zakażenia.

 5. Zed pisze:

  Ci, którym tak wszystko się nie podoba niech przeczytają ten tekst. 2 kartki w .jpg to nie jest dużo. Punkt widzenia obserwatora z Nowego Jorku. Jest i o Polsce. Może rzeczywiście jest za soczyście z przekleśtwami ale może wreszcie do co niektórych dotrze jaki jest stan faktyczny.
  „Polska może nie zawsze ma sensowne strategie. Ale raz może na 500 lat zachowuje się lepiej niż otoczenie. To jest ten moment. … Każdy kraj o podobnym potencjale jest w dużo gorszym położeniu…”
  https://twitter.com/ilonadarmach/status/1241988450150211586?s=19

  • www pisze:

   Zed po co się znowu wypowiadasz, nikt cię pisowski frajerze nie słucha, idź do podobnych tobie są w tworkach.

  • Grabarz pisze:

   Powtarzasz kłamstwa szkalujące naszą narodowo socjalistyczną ojczyznę. Polska zawsze ma sensowne strategie. Polacy uczyli Francuzów jeść widelcem. Polski system ochrony zdrowia jest najlepszy na świecie, nigdy nie mieliśmy tylu lekarzy i pielęgniarek, a kolejki do specjalistów zniknęły. Codziennie oglądam w TVPiS i telewizji przeTrwam relacje z polskich szpitali. Twierdzenie, że Polska może raz na 500 lat zachowuje się lepiej niż otoczenie jest reakcjonistyczną propagandą wrogich imperialistycznych sił.

 6. vala pisze:

  Jak szpitale będą potrzebować pomocy finansowej, to wiedzą gdzie się o pomoc zwrócić. PRZEDE WSZYSTKIM DO RZĄDU.

 7. Polska w ruinie pisze:

  Co z tego jak Duda z Morawieckim tak rządzą, że w Polsce prawie w ogóle nie robi się testów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły