Mały Kopernik „ustępuje” Mediatece

Grodzisk Maz.

Budowa nowej hali widowiskowo-sportowej w Grodzisku Mazowieckim musi poczekać. Władze i radni miasta zdecydowali, że pierwsza zostanie wybudowana Mediateka. Skąd ta zmiana?

Burmistrz Grodziska Mazowieckiego Grzegorz Benedykciński wielokrotnie podkreślał, że jedną z najważniejszych inwestycji będzie budowa nowej hali widowiskowo-sportowej nazywanej „Mały Kopernik”. Pierwotnie zakładano, że prace budowlane ruszą jeszcze w 2016 r., a samo centrum otworzy swoje podwoje w lipcu 2018 r. Z powodu zmian w projekcie m.in. dotyczących zastosowania pomp ciepła i ogniw fotowoltaicznych termin wykonania przesunięto. Udało się nawet ogłosić przetarg na wykonawcę prac. Ostatecznie postępowanie unieważniono, ponieważ złożone oferty okazały się zbyt wysokie.

To sprawiło, że włodarze Grodziska postanowili przyspieszyć realizacje innej inwestycji, a dokładniej budowę Mediateki. – Z uwagi na to, że nie rozstrzygnęliśmy pierwszego przetargu bo były za wysokie ceny dokonano weryfikacji tego projektu pod względem zapotrzebowania na niektóre nowinki techniczne i zminimalizowania tego tak, aby funkcjonalność tego obiektu nie została zmniejszona. Proponujemy również wydłużyć okres realizacji tego zadania do finansowania na 2020 r i ogółem ustalić harmonogram rzeczowo-finansowy na realizacje tego zadania w kwocie 53 mln zł waz z projektem budowlanym 54,4 mln – mówił na ostatniej sesji rady miasta Piotr Leśniewski, skarbnik gminy. – W związku z tym że zmniejszymy wydatki na ten rok na halę sportową i wydłużymy ją w czasie proponujemy na ten rok budowę Mediateki, a nie tak jak wstępnie było planowane 2018 r – dodał.

Mediateka ma być miejscem kulturalnej aktywizacji mieszkańców Grodziska. Obiekt zapewni rozrywkę dla przedstawicieli każdej grupy wiekowej, jednak nacisk położony będzie na seniorów. Obiekt ma powstać przy ul. Bartniaka. Znajdą się w nim m.in. biblioteka, ośrodek dziennego pobytu dla osób starszych. Budowa mediateki pochłonie około 18 mln zł. Ostateczne koszty poznamy po rozstrzygnięciu przetargu.

– Projektując te dwa obiekty. myślę o hali i Mediatece wyszliśmy z założenia, że nie ma sensu budowanie czegoś co nie jest nowoczesną nową bryłą, słabo wyposażoną czy nie spełniającą takich kryteriów, które spowodują że za 50 lat ten obiekt też będzie użyteczny – mówił na sesji Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. – Mediateka to obiekt, gdzie dół przeznaczony jest dla seniorów, a na górze będzie biblioteka, która będzie skomputeryzowana, tam będą niezwykle nowoczesne urządzenia i to to daje nam tę cenę – dodał.

Wiele wskazuje więc na to, że niebawem urzędnicy rozpoczną poszukiwania firmy, która zajmie się budową Mediateki. Obiekt ma być gotowy w 2018 r.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.