Lepsza woda w kranach

Region

MPWiK uruchomił 20 października, na terenie filtrów warszawskich nową stację ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym. Dzięki temu woda w naszych kranach ma być smaczniejsza.

Nim woda trafi do naszych kranów musi przejść szereg procesów uzdatniających. Nowa stacja na terenie filtrów warszawskich ma poszerzyć ich zakres. Od teraz woda będzie dodatkowo ozonowana i przepuszczana przez filtry z węglem aktywnym.

Ozonowanie rozbija substancje chemiczne zawarte w wodzie na mniejsze cząstki. Dzięki temu węgiel aktywny „wyłapuje” więcej zanieczyszczeń. Rozszerzenie procesu uzdatniania wody o te dwa procesy umożliwi zredukowanie dawki dwutlenku chloru, koniecznej do dezynfekcji wody minimum o połowę. Dzięki temu nie tylko w warszawskich mieszkaniach, ale również na terenie Reguł, Michałowic, Pruszkowa czy Piastowa z kranów popłynie lepsza jakościowo woda. Przede wszystkim zniknie charakterystyczny smak i zapach chloru.

Budowa nowej stacji uzdatniania realizowana była w ramach współfinansowanego przez Unię Europejską projektu „Zaopatrzenie w wodę i oczyszczanie ścieków w Warszawie”. Koszt całej inwestycji wyniósł 59 mln euro netto, z czego 62 proc. (33,6 mln euro netto) zostało sfinansowane przez Fundusz Spójności.


fot. MPWiK

  •  
  •  
  •   
  •  
  •  

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.