Kurs KPP w Warszawie – zakres, cena i opis szkoleń

Art. Sponsorowany

Kto powinien się zapisać na kurs KPP w Warszawie? Wszyscy mieszkańcy stolicy i okolic, którzy mają świadomość tego, jak istotna i potrzebna jest wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Czego można nauczyć się na kursie? Ile takie szkolenie kosztuje? Jakie uprawnienia można zdobyć?

Kursy KPP Warszawa – dlaczego są potrzebne?

Mieszkańcy wielkich aglomeracji są znacznie częściej narażeni na zdarzenia, w których ludzkie zdrowie i życie może być zagrożone niż ma to miejsce na peryferiach miast, w miasteczkach czy wsiach. I mimo że z roku na rok statystyki wypadków komunikacyjnych są bardziej optymistyczne i na warszawskich drogach ginie mniej osób, ryzyko powstania wypadku jest bardzo wysokie. Sytuacje zagrożenia życia dotyczą nie tylko zdarzeń na drogach – podkreślają to specjaliści z CentrumRatownictwa.com, którzy regularnie organizują kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy. Kurs KPP to najwyższy stopień wyszkolenia w zakresie pierwszej pomocy dla osób, które nie mają wykształcenia medycznego. Uprawnienia do udzielania KPP są wymagane od służb, które jako pierwsze przybywają na miejsce zdarzenia, przed służbami medycznymi i mają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. Policjanci, strażacy, ratownicy wodni i górscy. Poza tym kurs jest skierowany do służb BHP oraz osób, które w zakładach pracy są wyznaczone do udzielania pierwszej pomocy i biorących na siebie dużą odpowiedzialność. Dla nich przeszkolenie w wymiarze kilku godzin może okazać się niewystarczające.

Kwalifikowana pierwsza pomoc – jak jest jej zakres

Wyróżniamy trzy zakresy pierwszej pomocy. Pierwszą z nich jest pomoc udzielana przez zwykłego przechodnia, czyli przypadkowego świadka zdarzenia. Najdoskonalszą formą pierwszej pomocy jest ta udzielana przez wykwalifikowanego pracownika medycznego. Może to być ratownik medyczny, lekarz bądź pielęgniarka. Kwalifikowana pomoc znajduje się między najprostszą formą pierwszej pomocy a tą udzielaną przez specjalistę. KPP jest więc udzielana osobie poszkodowanej przez przeszkolonego w tym zakresie ratownika.

Kurs KPP – co obejmuje?

Kursy KPP Warszawa zostały opracowane w taki sposób, by w ciągu 66 godzin kursanci zostali zaznajomieni z najważniejszymi zasadami ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Szkolenie jest podzielone na zajęcia teoretyczne oraz praktyczne, z czego część praktyczna trwa aż 41 godzin.

Zajęcia prowadzone są przez specjalistów, którzy w codziennej pracy mają styczność z sytuacjami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Swoją wiedzą dzielą się ratownicy medyczni oraz lekarze. W grupie ekspertów znajdują się także psycholodzy, którzy są odpowiedzialni za nauczenie kursantów udzielania wsparcia psychicznego osobom poszkodowanym.

Ile kosztuje kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy?

Cena kursu dla osób indywidualnych wynosi 950 zł. W tej kwocie mieści się 66 godzin kursu, przystąpienie do egzaminu państwowego oraz wydanie zaświadczenia. W trakcie szkolenia kursanci mają dostęp do Strefy Klienta znajdującej się na stronie Centrum Ratownictwa. Ponadto otrzymują komplet materiałów szkoleniowych, materiały e-learningowe oraz dostęp do prezentacji, które są wykorzystywane w czasie kursu.

Jakie umiejętności można zdobyć?

W trakcie szkolenia najwięcej czasu poświęca się anatomii i fizjologii ludzkiego organizmu oraz metodom reagowania na różnego rodzaju stany chorobowe i urazy poszczególnych partii ciała. Kursant dowiaduje się także, jak zabezpieczyć miejsce wypadku oraz osobę poszkodowaną, mając na uwadze własne bezpieczeństwo. Specjaliści wyjaśniają także, jak sprawnie przeprowadzić ewakuację z miejsca zagrożenia.

Każdy kursant powinien wiedzieć, jak funkcjonują urządzenia ratujące życie. Na kursie wyjaśniane są mechanizmy działania zestawów ratowniczych, defibrylatora oraz sposoby dezynfekcji sprzętu ratowniczego.

Szkolenie KPP – co daje?

Wszystkie kursy KPP Warszawa zakończone są państwowym egzaminem. Egzamin składa się z części teoretycznej i praktycznej. Pozytywny wynik testu jest równoznaczny z otrzymaniem tytułu „Ratownika”. Zaświadczenie o uzyskaniu tytułu ratownika jest ważne 3 lata.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.