Kto dostarczy nowe SKM-ki?

Region

Dwa miesiące po odstąpieniu do umowy z bydgoską PESĄ, Szybka Kolej Miejska w Warszawie ponownie rozpisała przetarg na dostawę 21 składów, które będą wozić pasażerów m.in. z i do Pruszkowa.

Pierwsze nowe pojazdy miały już trafić do stajni SKM, jednak jesienią ubiegłego roku przewoźnik poinformował o dużych opóźnieniach ze strony fabryki PESA, która wygrała poprzedni przetarg. Nowe „eskaemki” nie dojechały w terminie, a spółka zdecydowała się na odstąpienie od umowy z fabryką. Biorąc jednak pod uwagę, że na zakup nowych składów SKM otrzymała dofinansowanie unijne, jej władze zapowiadały sprawne rozpisanie kolejnego przetargu na dostawę „elektrycznych zespołów trakcyjnych”, jak fachowo nazywane są pociągi. I słowa dotrzymały.

Jakie są szczegóły zamówienia? Mowa w nim o dostawie 21 pojazdów (15 sztuk o długości od 85 do 95 metrów i 6 sztuk o długości od 70 do 75 metrów) wraz z 7-letnim utrzymaniem oraz przeszkoleniem pracowników. Składy będą klimatyzowane i w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Powinny być również  wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspoty Wi-Fi, ładowarki USB oraz defibrylatory AED.

– Nowy tabor znacznie zwiększy możliwości przewozowe spółki. Dzięki temu możliwe będzie uruchamianie dłuższych pociągów i tym samym zapewnienie większej liczby miejsc dostępnych dla pasażerów na trasach cieszących się największą frekwencją oraz kolejnych aglomeracyjnych połączeń – czytamy w komunikacie SKM.

Nowe pociągi powinny dotrzeć do Warszawy do 30 listopada 2022 roku. Na oferty przewoźnik czeka do 24 stycznia.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 5

5 odpowiedzi na “Kto dostarczy nowe SKM-ki?”

 1. mario pisze:

  zajebiście , czyli zerwali umowę z opóźnieniem , aby za 3 lata otrzymać pociągi, bo rok był nie do wytrzymania, czyli tak jak w Krakowie zakupili kosze do parku za bagatela 3500,00 zl – na zapytanie dlaczego tak drogo – odpowiedź , ponieważ KOSZE MAJĄ 5 LAT GWARANCJI !!! GDZIE JEST CBA

 2. Q pisze:

  Pesą zarządzali pisowcy stad opóźnienia, zawalanie dostaw i w końcu prawie upadłość. Jak PO rządziło to PESA była prężnie rozwijającym się przedsiębiorstwem. Oto rzundy pisu, a teraz przetarg wygra zagraniczny dostawca!?

 3. Tadek pisze:

  SIEMENS ?

 4. Michał pisze:

  Czy nowe pociągi będą mieć WC? Czasami by się przydało. Zwłaszcza, że jeżdżą co 30 minut, a do Pruszkowa jadą drugie tyle. Kiedy ktoś pomyśli o komforcie pasażerów?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły