Kredyt przed zawarciem związku małżeńskiego – czy jest możliwy?

Art. Sponsorowany

Każda kochająca się para, która snuje plany na przyszłość związane ze ślubem, bierze pod uwagę wiele opcji związanych z przyszłym miejscem zamieszkania. Często jednak własny budżet nie wystarcza na budowę domu czy zakup mieszkania w dużym mieście. W tej sytuacji bardzo często pojawia się pytanie, czy pary, które żyją w związkach jeszcze niesformalizowanych, mogą ubiegać się o jakąkolwiek pożyczkę lub kredyt hipoteczny?

Jaka jest szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego?

Wielu osobom wydaje się, że bez ślubu nie można wziąć wspólnego kredytu. Jednak prawo bankowe nigdy nie zatwierdziło zapisu, który by to zagadnienie w pełni regulował. Oznacza to, że taka możliwość nie jest wcale wykluczona. Można starać się o kredyt hipoteczny lub inną pożyczkę ze swoim partnerem, nawet jeśli jest się bez ślubu. Więcej – o taką pożyczkę można postarać się z członkiem rodziny niebędącym małżonkiem, a nawet przyjacielem. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które samodzielnie nie są w stanie wziąć kredytu, gdyż nie pozwala im na to zdolność kredytowa, jednak sytuacja przedstawia się w całkiem innym świetle, jeśli do starań przystąpi się w parze z drugą osobą. Zwykle dwie osoby starające się o kredyt mają znacznie większe szanse, aniżeli jedna.

Czy mieszkanie lub dom kupione za kredyt staje się współwłasnością?

Wnioskując o kredyt na kupno mieszkania lub domu warto pamiętać, że jego zakup za pieniądze z kredytu nie jest jednoznaczny z udziałem w tejże nieruchomości. Tak naprawdę możliwości jest wiele, co daje spore pole do popisu. Dwie osoby biorące jeden kredyt mogą kupić nieruchomość na zasadzie współwłasności 50%-50% bądź rozłożyć ją nierównomiernie.

Czym różni się kredyt hipoteczny dla małżeństw od tego dla par?

Współcześnie banki, bardziej niż na status związku, patrzą na zdolność kredytową danej osoby lub osób. W ten sposób instytucja finansowa dba o swoje bezpieczeństwo, ale również o bezpieczeństwo kredytobiorców. Bankowi zależy, by spłata zaciągniętej pożyczki była jak najbardziej możliwa.

Starając się o kredyt, należy wiedzieć, że banki biorą pod uwagę:

– wiek – w dniu, w którym przypada całkowita spłata kredytu, żaden z kredytobiorców nie może mieć ukończone 75 lat,
– staż pracy oraz rodzaj umowy wiążącej z pracodawcą,
– miesięczne zarobki netto,
– historię kredytową oraz aktualne zobowiązania finansowe do spłaty,koszt utrzymania gospodarstwa domowego (wraz z kosztem utrzymania np. dzieci).

Nawiązując do ostatniego punktu, warto zauważyć, że koszt utrzymania kilku osób w jednym gospodarstwie domowym jest mniejszy, niż utrzymanie dwóch oddzielnych gospodarstw. Różnica wynosić może nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z tego wynika więc, że związek małżeński i mieszkanie pod jednym dachem automatycznie polepsza zdolność kredytową osób ubiegających się o pożyczkę. Nie oznacza to jednak, że pary żyjące bez ślubu są na straconej pozycji. Wystarczy oświadczenie, iż prowadzą tylko jedno gospodarstwo domowe wspólnie i wtedy sytuacja ulega znacznej poprawie.

Co w sytuacji, jeśli osoby zadłużone rozstaną się?

Banki oferujące kredyty zazwyczaj nie posiadają żadnych zapisów dotyczących się do trwałości związku danej pary. Ewentualne rozstanie nie sprawia, że coś zmienia się w kredycie – należy spłacać nadal pożyczkę w określony w umowie sposób. Jednak jeśli osoby te nie potrafią się ze sobą porozumieć i chcą definitywnie zakończyć swoją znajomość oraz zerwać kontakt.

Wtedy opcje są dwie:
– można sprzedać nieruchomość oraz spłacić całość kredytu jednorazowo,
– kredyt może zostać przejęty przez jedną osobę w całości, jeśli posiada ona odpowiednią zdolność kredytową bądź znajdzie nowego współkredytobiorcę.

Jeśli potencjalni pożyczkobiorcy chcą dowiedzieć się więcej na temat takich możliwości przed ślubem, na stronie: https://intratka.pl/blog/pozyczka-przed-slubem-najwazniejsze-informacje/ znajduje się wiele cennych informacji w tym zakresie. Zachęcamy do sprawdzenia.

 

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.