Koronawirus a odmrożenie gospodarcze w regionie

Region

Zdaniem specjalistów do spraw epidemiologii stabilizuje się ilość przypadków zakażeń w regionie. Na próżno można jednak liczyć na szybkie odmrożenie gospodarki.

Do Bożego Narodzenia pozostało ponad miesiąc. Nadchodzą ciche i spokojne święta. Większość osób pragnie odpowiednio przygotować się do wyjątkowego czasu. Pandemia Koronawirusa (SARS CoV – 2) pokrzyżowała plany wielu ludziom.

Minister zdrowia poinformował, że nie ma szans aby do końca listopada znieść obowiązujące obostrzenia.

– Obecnie nie ma przestrzeni na poluzowanie obostrzeń, ale na analizę efektów wprowadzonych już obostrzeń- stwierdził Adam Niedzielski minister zdrowia.

Na początku przyszłego tygodnia rząd przedstawi informację na temat funkcjonowania gospodarki w nadchodzących miesiącach. Określone mają być również zasady działania zamrożonych obecnie branż.

– Jutro, jeśli się uda nam pozbierać wszystkie parametry, albo w poniedziałek – na początku przyszłego tygodnia, przedstawimy plan na najbliższych kilka miesięcy. Taki, który będzie odnosił się do tego, jak dzisiaj zamrożone branże mogłyby funkcjonować, jak handel ma funkcjonować, jak planujemy przed świętami zorganizować życie gospodarcze. Obecny poziom zakażeń wskazuje na to, że epidemia się stabilizuje, ale bynajmniej nie jest jeszcze opanowana” – informował premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia Rady Dialogu Społecznego. Na temat planu dotyczącego odmrożenia gospodarki wypowiedział się minister rozwoju.

– Będzie on dosyć precyzyjnie rozpisany, z określonymi warunkami wchodzenia w poszczególne etapy. Też z pewnymi elementami czasowego zwiększania obostrzeń w okresie poświątecznym, bo spodziewamy się, że w czasie świąt i w okresie przedświątecznych zakupów skala zakażeń wzrośnie – twierdził Jarosław Gowin wicepremier i minister rozwoju podczas posiedzenia RDS. – Chcemy zaplanować też działania po świętach, jak również później od końca stycznia i w lutym, w sytuacji kiedy można wierzyć, że przynajmniej pierwsze partie szczepionki będą dostępne w Polsce – dodał.

Szczepionki zanim trafią na polski rynek będą musiały przejść testy kliniczne.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.

Komentarze 3

3 odpowiedzi na “Koronawirus a odmrożenie gospodarcze w regionie”

 1. paca pisze:

  Matołuszek kolejny raz pokonał złego wirusa. Cóż byśmy poczynili gdyby go nie było ? Może zatrudnilibyśmy szympansa ? Tak jak w pewnym eksperymencie małpa okazała się najlepszym inwestorem giełdowym pośród profesjonalnych mądrali tak być może dokonałaby trafniejszych decyzji w procesie tzw. walki z pandemią.
  Aby pojąć sens wielu wprowadzonych ograniczeń należy pożegnać się z rozumem. Jak uzasadnić zamknięcie butików w galeriach ? Większość z nich miewało kilku, kilkunastu klientów dziennie. Jednocześnie te najbardziej ruchliwe sklepy (np Rossmann) są otwarte. Dziesiątki zazwyczaj bezludnych butików na Łopuszańskiej zamknięte. Za to wolno stojący obok wielki lumpeks otwarty chociaż tam jak zwykle ruch.
  Wielu spryciarzy kombinuje. Media Markt wydzieliło całe kwartały czarną folią pomniejszając powierzchnię użytkową sklepu żeby utrzymać sprzedaż. Media Expert nie nadążają – zamienili sklep w punkt odbioru.
  Absurdy można długo mnożyć. Kilku inteligentnych ludzi opracowałoby daleko skuteczniejsze i mniej dotkliwe ograniczenia.
  Oddzielny temat- rzeka to pomoc ekonomiczna ludziom i przedsiębiorcom którzy ucierpieli wskutek pandemii. A właściwie niekoniecznie tym którzy ucierpieli ale tym którzy wyciągnęli rękę po piniondz. Niektórzy nie potrzebują świeżych dochodów aby żyć dostatnio długie lata. Jakby strzelał ślepy snajper. Tutaj algorytmy opracowywała chyba małpa stojąca w ewolucji znacznie niżej niż szympans.

 2. zgred pisze:

  Morawieckiego należy słuchać żeby wiedzieć jak nie będzie.

 3. dsdad pisze:

  Nie ma miejsca na żadne odmrażanie gospodarki. W obecnej sytuacji niezbędny jest całkowity lockdown wszystkiego, razem ze sklepami spożywczymi i aptekami. Dyżurny jeden sklep na gminę i jedna osoba z gospodarstwa domowego mogłaby raz w tygodniu zrobić tam zakupy. Najlepiej wprowadzić także kartki żywnościowe w celu minimalizacji niepotrzebnej konsumpcji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Podobne artykuły