Konsultacje w sprawie łącznika ul. Dalekiej z ul. Warszawską

Grodzisk Maz.

Chodzi o nową drogę, która ma powstać w Grodzisku Mazowieckim i połączyć wyżej wymienione ulice. Sprawa ta wywołała wśród mieszkańców kontrowersje oraz wiele niejasności. Wobec tego grodziski magistrat postanowił zorganizować konsultacje, które odbędą się 25 września. My skontaktowaliśmy się z burmistrzem i spytaliśmy o najważniejsze kwestie dotyczące łącznika.

Nowa droga ma „biec” od Warszawskiej do Nowej i od Nowej do Dalekiej, tym samym połączy dwie ważne ulice w Grodzisku. 19 lipca podpisano umowę z firmą Adam Grzyb Horyzont Usługi Projektowo Inżynierskie  z siedzibą w Brwinowie na „Wykonanie dokumentacji projektowej budowy drogi łączącej ul. Daleką z ul. Warszawską w Grodzisku Mazowieckim z uzyskaniem decyzji  ZRID i nadzorem autorskim”. Na tę chwilę gotowa jest koncepcja przebiegu tego połączenia, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli podjąć dyskusję w tej sprawie podczas najbliższych konsultacji. 

Jak to zwykle bywa przy budowaniu nowych ciągów drogowych wśród mieszkańców pojawiły się pewne niejasności… – Jest taki ludzki problem, nikt by nie chciał żeby droga przechodziła niedaleko czy bezpośrednio przy jego działce. A w dodatku są jeszcze tacy, którzy przy takiej okazji dolewają oliwy do ognia i mówią np. o tirach i innych uciążliwościach, które miałyby pojawić się na nowym łączniku. Ja jestem dla ludzi, wszystko co robię to przede wszystkim dla nich, a nie przeciw nim. Dlatego też chcę się spotkać z mieszkańcami rejonu gdzie ma przebiegać nowa droga, żeby im pokazać jak to ma wyglądać, o co w tym wszystkim chodzi itd. Taki jest cel konsultacji. Żeby potem nikt mi nie zarzucił, że zrobiliśmy coś po cichu, czy wbrew woli innym – wyjaśnia Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.

Z jakich powodów zaplanowano powstanie łącznika ul. Warszawskiej z ul. Daleką? – Obecnie aby dojechać gdziekolwiek mieszkańcy muszą jechać naokoło. Żeby dostać się przykładowo do szpitala muszą kluczyć, jeździć wąskimi uliczkami albo ul. Spokojną przy cmentarzu, z której później bardzo trudno wyjechać. W związku z tym jest to dla niech bardzo niewygodne. Droga była planowana od wielu wielu lat. Powstają na tych terenach oczywiście nowe domy, ale my nie budujemy autostrady, tylko chcemy wybudować skromną drogę, odciążająca ruch w mieście i umożliwiającą łatwe dotarcie do celu. To logiczne rozwiązanie – mówi Benedykciński.

Po nowej drodze mają poruszać się tylko auta osobowe, a wśród znaków pojawi się ten zakazujący wjazdu dla ruchu ciężkiego. Szerokość jezdni wyniesie 6 m, powstaną też chodniki i ścieżki rowerowe. Co ciekawe łącznik między Daleką a Warszawską jest wpisany w najważniejsze dokumenty planistyczne od 1979 r. 

Gmina właśnie kończy budowę innego łącznika, który później tworzyłby spójny ciąg z tym, o którym piszemy. Chodzi o połączenie ul. Dalekiej z ul. Chełmońskiego. Jak usłyszeliśmy od burmistrza budowa powinna zakończyć się za 2-3 tygodnie.

Konsultacje odbędą się 25 września (poniedziałek) o godz. 17 w urzędzie miejskim przy ul. Kościuszki.

Byłeś świadkiem wypadku? Stoisz w gigantycznym korku? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie? Poinformuj o tym innych mieszkańców Pruszkowa, Grodziska i okolic. Przesyłaj zdjęcia i informacje do redakcji WPR24.pl na adres e-mail: kontakt@wpr24.pl lub SMS i MMS pod nr tel. 600 924 925.